Irlandia: Episkopat zachęca do masowego udziału w dorocznym marszu dla życia

2011-07-01 00:00:00
Irlandia: Episkopat zachęca do masowego udziału w dorocznym marszu dla życia


Marsz dla Życia rozpocznie się w Garden of Remembrance w Parnell Park. – Życie jest naszym najcenniejszym darem – przekonuje bp Filip Boyce z diecezji Raphoe, nazywając marsz „celebracją życia”. Jego zdaniem to jest opowiedzenie się po stronie Bożego daru życia.

Irlandia jest jednym z nielicznych państw na świecie, w których aborcja jest zakazana, chociaż nie ustają naciski ze strony UE, Wielkiej Brytanii i ONZ, by umożliwić kobietom zabijanie dzieci nienarodzonych.

W ub. roku w Marszu dla Życia wzięło udział ponad 4 tys. osób. Tym razem biskupi zachęcają do jeszcze większego udziału obywateli. „Jestem szczęśliwy i zaszczycony tym, że mogę wyrazić moje jednoznaczne poparcie dla tegorocznego Marszu dla Życia” – napisał w specjalnym oświadczeniu skierowanym do organizatorów biskup Noel Treanor z diecezji Down i Connor.

Organizatorzy marszu, chcąc w większym stopniu zachęcić młodzież do udziału w imprezach broniących życia dzieci nienarodzonych, na początku tego roku zainicjowali serię konkursów, m.in. konkurs plastyczny na wykonanie pracy pod tytułem „Życie jest cenne”.

W szybko zmieniającym się społeczeństwie jedną z wartości, którą musimy podtrzymywać z nieustanną czujnością jest szacunek dla życia na każdym etapie jego istnienia. Życie jest bardzo cennym darem. Zasługuje na szacunek, pielęgnację i ochronę. Popieram te wartości i popieram tych, którzy podzielają te ideały – mówił ostatnio bp Martin Drennan z diecezji Galway. – Mam nadzieję, że jak w ub. roku, będzie to uroczyste, prawdziwe święto wielkiego daru życia, który dał nam Bóg – dodawał.

Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI zapewnił organizatorów i uczestników o swoim wsparciu i modlitwie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.