Irlandia: katoliccy politycy zabraniają Kościołowi interwencji w sprawie ustawy o związkach partnerskich

2010-06-23 00:00:00

Irlandzki parlament debatuje nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Tymczasem politycy apelują do Kościoła katolickiego, by nie wszczynał debaty publicznej na ten temat. Minister sprawiedliwości Dermot Ahern, który otwarcie przyznaje się do swojego katolicyzmu, w wywiadzie udzielonym 12 czerwca br. gazecie „The Time” powiedział, że politycy muszą na bok odłożyć swoje przekonania religijne, by „nie przyćmiły” one ich osądu.

Minister Ahern, który popiera ustawę o związkach partnerskich, a nawet ją lansuje stwierdził: – Ja pozostawiam moją religię za sobą i uważam, że generalnie powinno się tak postępować. Chociaż wszyscy mamy jakieś własne przekonania uważam, że nie powinny one nam zaciemniać naszego osądu.

Projektowi ustawy sprzeciwia się grupa senatorów, którym nie podobają się przepisy dotyczące postępowania karnego i ewentualnych kar pozbawienia wolności dla pracowników urzędów cywilnych, którzy odmówią rejestracji związków partnerskich.

Biskupi katoliccy ostrzegają, że te przepisy oznaczają w gruncie rzeczy walkę z Kościołem i przekonaniami religijnymi Irlandczyków, którzy aż w 87 proc. są katolikami. Minister Aherm tymczasem zapowiedział, że wprowadzenie do ustawy prawa, które zezwoliłoby na sprzeciw sumienia w ogóle nie wchodzi w grę, gdyż praca urzędników nie może mieć charakteru wybiórczego, tzn. oni sami nie mogą decydować, który związek zarejestrować a który nie. Mają to robić jak gdyby z urzędu i nie jest ważny ich stosunek wobec tej kwestii.

Z kolei lider Partii Zielonych John Gormley ostro zaatakował Kościół za mieszanie się w sprawy państwa. Stwierdził, że Kościół powinien interesować się wyłącznie „potrzebami duchowymi swojej owczarni” i że erę mieszania się Kościoła do polityki mamy już za sobą.

Ustawie sprzeciwiają się liczne organizacje pozarządowe broniące tradycyjnych wartości chrześcijańskich, a także senatorowie, domagający się referendum. Przewiduje się jednak, że ustawa może zostać przyjęta jeszcze przed wakacyjną przerwą parlamentarną.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.