Irlandia: katolicka szkoła karze uczniów za noszenie znaczków ze świętymi

2008-02-13 00:00:00

15-letnia uczennica katolickiej szkoły średniej św. Eugeniusza w Roslea, w irlandzkim hrabstwie Fermanagh, została zawieszona po tym jak odmówiła zdjęcia ze swego szkolnego uniformu odznak religijnych – donosi gazeta "Irish News". Catrina McDermott, uczennica 4 roku katolickiego college’u, od dłuższego czasu nosiła w klapie marynarki znaczki św. Patryka i Anioła Stróża.


Jak twierdzą rodzice nastolatki, emblematy te pomagały córce w przezwyciężeniu strachu przed starszymi uczniami w pierwszych latach nauki.

Tymczasem władze placówki uznały, że zachowanie dziewczyny narusza ścisłe zasady wykluczające noszenie wszelkich odznak na szkolnym stroju i zawiesiły uczennicę po długiej dyskusji w gronie pedagogów.

Rodzice są zszokowani decyzją dyrektora szkoły. Matka nastolatki podkreśliła, że jej dziecko nie wstydzi się swojej wiary. Zapowiedziała też, że Catrina pojawi się w poniedziałek w szkole i będzie miała na swoim mundurku te same religijne symbole. - To jest przecież katolicka szkoła, więc uczniowie mają prawo nosić katolickie odznaki - zauważa Ann McDermott.

Dyrektor Martin Knox podkreśla, że stanowisko szkoły jest wyważone. Jednocześnie zaznaczył, że nie zamierza podejmować pochopnych decyzji w sytuacji, gdy zawieszona uczennica pojawi się ponownie w szkole wraz ze znaczkami na mundurku.

Całej sprawy nie chciał komentować rzecznik episkopatu irlandzkiego, który podkreślił, że jest to wewnętrzna sprawa szkoły.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.