Irlandia: lęk katolików przed pomysłami nowej koalicji

2011-03-17 00:00:00
Irlandia: lęk katolików przed pomysłami nowej koalicji

Wkrótce pomiędzy nowo powstałym rządem Irlandii a tamtejszym Kościołem katolickim może dojść do ostrego sporu w związku z planowanymi reformami społecznymi – zapowiada jeden z komentatorów amerykańskiego miesięcznika „Catholic World Report”.

Centroprawicowa Partia Fine Gael, która zwyciężyła w lutowych wyborach parlamentarnych w Irlandii w celu utworzenia rządu zawarła koalicję z lewicową Partią Pracy. W ramowym programie działań, na jaki zgodziły się obydwa ugrupowania zapowiedziano liberalizację ustawodawstwa w wielu kwestiach społecznych. Dotyczy to m.in. legalizacji związków homoseksualnych, zmniejszenia wpływu Kościoła na edukację, a także zgodę na eksperymenty na embrionalnych komórkach macierzystych.

W 1995, gdy identyczna koalicja rządziła Irlandią, w kraju doszło do referendum, w wyniku którego zniesiono zakaz rozwodów. Jak później orzekł Sad Najwyższy Irlandii, rząd, aby zalegalizować rozwody, użył nieprawnie publicznych pieniędzy, starając się wpływać na decyzje uczestników referendum.

Obecnie nowo utworzona koalicja, jak zauważa publicysta Mark Kelly, zapowiada także zmiany w konstytucji kraju. Mają być z niej usunięte odniesienie do Boga, wykreślone tzw. zbrodnie bluźnierstwa, a pary homoseksualne zyskać mają takie same prawa jak małżeństwa.

Irlandzka Partia Pracy będzie też prawdopodobnie chciała powrócić, choć nie od razu, do prób zniesienia zakazu aborcji. Na razie priorytetem dla koalicji są kwestie ekonomiczne. W wyniku kryzysu poprzedni rząd podpisał z Unią Europejską i z Międzynarodowym Funduszem Walutowym porozumienie o udzieleniu pomocy krajowi w wysokości 85 mld euro. Obecny rząd chce negocjować z Brukselą warunki spłaty pożyczki.

W Konstytucji irlandzkiej istnieje zapis o ochronie rodziny jako fundamentalnej komórki społecznej, która cieszy się prawami chronionymi i gwarantowanymi przez państwo. Ustawa zasadnicza tego kraju dopuszcza aborcję tylko w przypadku, gdy życie matki jest zagrożone.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!