Irlandia: lobby pro-aborcyjne krytykuje rząd

2011-09-19 00:00:00
Irlandia: lobby pro-aborcyjne krytykuje rząd


W związku z niedawnymi naciskami instytucji europejskich, domagających się legalizacji aborcji w Irlandii, rząd tego kraju postanowił powołać specjalną komisję ekspertów, która ma zrewidować orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kilka miesięcy temu trybunał uznał, że Irlandia musi zmienić swoje restrykcyjne prawo dot. aborcji. Decyzja rządu o powołaniu komisji nie podoba się organizacjom pro-aborcyjnym.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Irlandia musi wprowadzić przepisy zezwalające na aborcję w przypadku, gdy kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowiu matki.

Jednak obecne przepisy stanowią, że jeśli dojdzie do poronienia dziecka, wskutek zastosowanego leczenia, mającego ratować życie ciężko chorej matki (np. w przypadku nowotworu), działania takie nie mogą być karane.

Rząd irlandzki zamiast zaproponować konkretne zmiany ustawowe, zezwalające na tzw. aborcję terapeutyczną – jak tego chciał trybunał - zdecydował się powołać specjalną komisję, która ma ocenić, czy wprowadzenie nowych przepisów jest niezbędne. Ta decyzja rządu nie podoba się lobby pro-aborcyjnemu.

Pro-aborcyjna organizacja Irish Family Planning Association (IFPA) oskarżyła rząd o to, że nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Szefowa IFPA, Niall Behan napisała w specjalnym oświadczeniu skierowanym do Komitetu Ministrów Rady Europy, że „utworzenie grupy ekspertów nie jest konieczne i świadczy o uchylaniu się przez państwo od obowiązku wykonania wyroku ETPCz”. Podkreśliła, że „nie ma uzasadnienia dla dalszego opóźniania wykonania wyroku".

Irlandzka konstytucja uznaje prawo do życia nienarodzonych w takim samym stopniu, jak prawo do życia matki.

Prawo zakazujące aborcji zostało zakwestionowane w 2009 r. Wówczas to Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzygał pozwy trzech kobiet, które wyjechały za granicę, by uśmiercić swoje dzieci. Kobiety twierdziły, że irlandzkie prawo antyaborcyjne jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Stowarzyszenie Planowania Rodziny, które reprezentowało powódki mówiło o „ogromnym fizycznym, emocjonalnym i finansowym obciążeniu" trzech kobiet i „ingerencji państwa w najbardziej intymne aspekty ich życia prywatnego i rodzinnego bez odpowiedniego uzasadnienia".

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść jednej z kobiet, która chciała „usunąć ciążę” z powodu raka. Trybunał dał czas irlandzkim władzom do 16 września 2011 r., by przedstawiły one Komitetowi Ministrów Rady Europy plan działania, określający sposoby wdrożenia w życie wyroku ETPCz.

Lobby pro-aborcyjne żali się, że rząd decydując się na powołanie komisji, tak naprawdę celowo opóźnia realizację orzeczenia ETPCZ. Eksperci zaś twierdzą, że obecne przepisy są w pełni wystarczające, a ewentualne zmiany mogłyby być wprowadzone jedynie po przeprowadzeniu powszechnego referendum.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.