Irlandia: lobby pro-aborcyjne krytykuje rząd

2011-09-19 00:00:00
Irlandia: lobby pro-aborcyjne krytykuje rząd


W związku z niedawnymi naciskami instytucji europejskich, domagających się legalizacji aborcji w Irlandii, rząd tego kraju postanowił powołać specjalną komisję ekspertów, która ma zrewidować orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kilka miesięcy temu trybunał uznał, że Irlandia musi zmienić swoje restrykcyjne prawo dot. aborcji. Decyzja rządu o powołaniu komisji nie podoba się organizacjom pro-aborcyjnym.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Irlandia musi wprowadzić przepisy zezwalające na aborcję w przypadku, gdy kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowiu matki.

Jednak obecne przepisy stanowią, że jeśli dojdzie do poronienia dziecka, wskutek zastosowanego leczenia, mającego ratować życie ciężko chorej matki (np. w przypadku nowotworu), działania takie nie mogą być karane.

Rząd irlandzki zamiast zaproponować konkretne zmiany ustawowe, zezwalające na tzw. aborcję terapeutyczną – jak tego chciał trybunał - zdecydował się powołać specjalną komisję, która ma ocenić, czy wprowadzenie nowych przepisów jest niezbędne. Ta decyzja rządu nie podoba się lobby pro-aborcyjnemu.

Pro-aborcyjna organizacja Irish Family Planning Association (IFPA) oskarżyła rząd o to, że nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Szefowa IFPA, Niall Behan napisała w specjalnym oświadczeniu skierowanym do Komitetu Ministrów Rady Europy, że „utworzenie grupy ekspertów nie jest konieczne i świadczy o uchylaniu się przez państwo od obowiązku wykonania wyroku ETPCz”. Podkreśliła, że „nie ma uzasadnienia dla dalszego opóźniania wykonania wyroku".

Irlandzka konstytucja uznaje prawo do życia nienarodzonych w takim samym stopniu, jak prawo do życia matki.

Prawo zakazujące aborcji zostało zakwestionowane w 2009 r. Wówczas to Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzygał pozwy trzech kobiet, które wyjechały za granicę, by uśmiercić swoje dzieci. Kobiety twierdziły, że irlandzkie prawo antyaborcyjne jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Stowarzyszenie Planowania Rodziny, które reprezentowało powódki mówiło o „ogromnym fizycznym, emocjonalnym i finansowym obciążeniu" trzech kobiet i „ingerencji państwa w najbardziej intymne aspekty ich życia prywatnego i rodzinnego bez odpowiedniego uzasadnienia".

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść jednej z kobiet, która chciała „usunąć ciążę” z powodu raka. Trybunał dał czas irlandzkim władzom do 16 września 2011 r., by przedstawiły one Komitetowi Ministrów Rady Europy plan działania, określający sposoby wdrożenia w życie wyroku ETPCz.

Lobby pro-aborcyjne żali się, że rząd decydując się na powołanie komisji, tak naprawdę celowo opóźnia realizację orzeczenia ETPCZ. Eksperci zaś twierdzą, że obecne przepisy są w pełni wystarczające, a ewentualne zmiany mogłyby być wprowadzone jedynie po przeprowadzeniu powszechnego referendum.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.