Irlandia: modlitwa o odrzucenie Traktatu Lizbońskiego

2008-05-30 00:00:00
Irlandia: modlitwa o odrzucenie Traktatu Lizbońskiego

Do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji odrzucenia Traktatu Lizbońskiego zachęcają za pomocą ogłoszeń prasowych i sms-ów liczne organizacje katolickie w Irlandii. 12 czerwca Irlandczycy - jako jedyni w Europie - wezmą udział w referendum w sprawie tego dokumentu. W innych państwach unijnych o jego ratyfikacji decydują parlamenty. Gdyby mieszkańcy wyspy w większości odpowiedzieli „nie”, traktat nie miałby szans szybko wejść w życie.

Irlandzcy katolicy uważają ze Traktat Lizboński "tylnymi drzwiami" zmusi państwo do podporządkowania się liberalnym przepisom w sprawach aborcji związków homoseksualnych i spowoduje odejście od tradycyjnych wartości religijnych. Przeciwnicy traktatu twierdzą, że dokument stworzy nową tożsamość europejską, u której podstaw leżą radykalny sekularyzm i ateizm.

Eamonn Murphy, działacz jednego z ośrodków katolickich w Dublinie, w rozmowie z agencją Reutera wyraża nadzieję, że jego modlitwa ostatecznie pomoże odrzucić dokument. – Modlitwa może zmienić bieg historii. Nie możemy oddać praw decyzyjnych w sprawach tak nam bliskich bardziej scentralizowanej władzy – podkreśla.

Ann Harland, pracownica jednego z banków, również modli się o wynik głosowania. – Chcę, by prawa Boga i chrześcijańskie wartości obowiązywały. Bez nich, wszystko jest dozwolone – mówi.

Prawdopodobnie jeszcze przed referendum oficjalne stanowisko w tej sprawie ogłosi irlandzki episkopat. Jak dotąd wielu księży wyraża się powściągliwie na ten temat, akcentując, że to wierni mają przede wszystko prawo decydowania o przyszłych losach kraju.

Z ostatnich sondaży wynika, że zwolenników traktatu jest coraz mniej, i że wciąż istnieje bardzo duża grupa niezdecydowanych.

Traktat Lizboński został podpisany 13 grudnia 2007 r. Jeśli wszystkie państwa unijne ratyfikują dokument, wejdzie on w życie w 2009 r. Irlandia, zgodnie ze swoimi przepisami, musi poddać pod referendum traktat zastępujący unijną konstytucję, która została odrzucona w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.