Irlandia: modlitwa o odrzucenie Traktatu Lizbońskiego

2008-05-30 00:00:00
Irlandia: modlitwa o odrzucenie Traktatu Lizbońskiego

Do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji odrzucenia Traktatu Lizbońskiego zachęcają za pomocą ogłoszeń prasowych i sms-ów liczne organizacje katolickie w Irlandii. 12 czerwca Irlandczycy - jako jedyni w Europie - wezmą udział w referendum w sprawie tego dokumentu. W innych państwach unijnych o jego ratyfikacji decydują parlamenty. Gdyby mieszkańcy wyspy w większości odpowiedzieli „nie”, traktat nie miałby szans szybko wejść w życie.

Irlandzcy katolicy uważają ze Traktat Lizboński "tylnymi drzwiami" zmusi państwo do podporządkowania się liberalnym przepisom w sprawach aborcji związków homoseksualnych i spowoduje odejście od tradycyjnych wartości religijnych. Przeciwnicy traktatu twierdzą, że dokument stworzy nową tożsamość europejską, u której podstaw leżą radykalny sekularyzm i ateizm.

Eamonn Murphy, działacz jednego z ośrodków katolickich w Dublinie, w rozmowie z agencją Reutera wyraża nadzieję, że jego modlitwa ostatecznie pomoże odrzucić dokument. – Modlitwa może zmienić bieg historii. Nie możemy oddać praw decyzyjnych w sprawach tak nam bliskich bardziej scentralizowanej władzy – podkreśla.

Ann Harland, pracownica jednego z banków, również modli się o wynik głosowania. – Chcę, by prawa Boga i chrześcijańskie wartości obowiązywały. Bez nich, wszystko jest dozwolone – mówi.

Prawdopodobnie jeszcze przed referendum oficjalne stanowisko w tej sprawie ogłosi irlandzki episkopat. Jak dotąd wielu księży wyraża się powściągliwie na ten temat, akcentując, że to wierni mają przede wszystko prawo decydowania o przyszłych losach kraju.

Z ostatnich sondaży wynika, że zwolenników traktatu jest coraz mniej, i że wciąż istnieje bardzo duża grupa niezdecydowanych.

Traktat Lizboński został podpisany 13 grudnia 2007 r. Jeśli wszystkie państwa unijne ratyfikują dokument, wejdzie on w życie w 2009 r. Irlandia, zgodnie ze swoimi przepisami, musi poddać pod referendum traktat zastępujący unijną konstytucję, która została odrzucona w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.