Irlandia: nasila się kryzys powołań do stanu duchownego

2008-03-03 00:00:00

Na Zielonej Wyspie z roku na rok ubywa kapłanów i wkrótce może ich w ogóle zabraknąć – wynika z najnowszego irlandzkiego rocznika katolickiego. W ubiegłym roku, głównie z powodu śmierci związanej z podeszłym wiekiem, liczba księży w tym kraju zmalała o 160, podczas gdy wyświęcono zaledwie 9 nowych prezbiterów. W całym kraju pracuje obecnie 4.750 duchownych, ale jeśli dotychczasowa tendencja się utrzyma, do 2028 r. Irlandia będzie miała niespełna 1500 kapłanów.

Dyrektor archidiecezjalnego ośrodka powołań w Dublinie ks. Eamonn Bourke zwraca uwagę, że proces ten może być zaskoczeniem głównie dla ludzi świeckich, którzy dopiero teraz zaczynają sobie zdawać sprawę ze skali problemu i przyszłych, dramatycznych skutków spadku powołań. – Będzie to oznaczało konieczność łączenia parafii, w niektórych parafiach nie będzie codziennej Mszy św. i prawdopodobnie nawet niedzielnego nabożeństwa – powiedział kapłan amerykańskiej agencji Catholic News Service.

Wyliczając inne drastyczne rezultaty niekorzystnego zjawiska, ks. Bourke maluje obraz ewentualnej przyszłości, gdy sakrament małżeństwa irlandzkie pary będą musiały zawierać w grupach. Podobne rozwiązania dotyczyć mogą także pogrzebów. Zdaniem dyrektora ośrodka, spadek powołań działa demoralizująco na księży, których i tak zniechęcają pedofilskie skandale z udziałem duchownych i ogólny kryzys wiary wśród Irlandczyków.

Jednocześnie do pozytywnych zjawisk ks. Bourke zalicza większą determinację seminarzystów. W stosunku do sytuacji sprzed 20-30 lat jest teraz o wiele bardziej prawdopodobne, że wytrwają oni w swoim postanowieniu o wyborze drogi duchowej aż do święceń kapłańskich. – Kryteria przyjęć do seminarium są obecnie znacznie ostrzejsze niż kiedyś – zauważa rozmówca amerykańskiej agencji, przypominając, że efektem wyśrubowania tych zasad jest malejący odsetek osób rezygnujących z seminarium. Obecnie nie przekracza on 20 proc. ogółu kandydatów.

Jeszcze bardziej ponuro wygląda sytuacja żeńskich powołań zakonnych. Według tegorocznego wydania rocznika liczba zakonnic w Irlandii w ubiegłym roku zmniejszyła się o 228 – głównie z powodu śmierci związanej z podeszłym wiekiem. Śluby zakonne złożyły w 2007 r. tylko dwie kobiety.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.