Irlandia: Partia Pracy chce rewizji konstytucji w sprawie aborcji
2010-04-21 00:00:00

Irlandzka Partia Pracy zapowiedziała, że będzie chciała zmienić konstytucję, „która daje uprzywilejowaną pozycję Kościołowi a kobiety traktuje jak obywateli drugiej kategorii”. Lewicowa partia chce zniesienia zakazu aborcji, zmiany definicji małżeństwa, zmiany stosunku do własności prywatnej oraz zniesienia odwołania się do Boga w konstytucji.
– Nadszedł najwyższy czas, by zmienić konstytucję, która jest dokumentem napisanym w latach 30. ub. wieku – powiedział ostatnio szef partii Eamon Gilmore.
Partia Pracy proponuje legalizację aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w sytuacji, gdy dziecko mogłoby urodzić się martwe.
Wątpliwe jest jednak uzyskanie stosownego poparcia obywateli, które jest niezbędne do zmiany ustawy zasadniczej. Z sondażu opinii publicznej, który przeprowadzono w ostatnich dniach wśród osób powyżej 18 roku życia wynika, że aż 70 proc. ankietowanych jest za zachowaniem w konstytucji zapisu broniącego życia dzieci poczętych. Tylko 13 proc. jest za zmianą konstytucji, a 16 proc. stwierdziło, że nie ma zdania w tej kwestii.
Dr Berry Kiely z Kampanii dla Życia komentując te wyniki zauważyła, że zwolennicy aborcji chcą zmiany konstytucji, ale nie biorą kompletnie pod uwagę człowieczeństwa dzieci poczętych, z jakim mamy do czynienia od samego początku przez całe dziewięć miesięcy oraz negatywnych skutków aborcji dla kobiet. Stwierdziła również, że „Irlandia powinna być niezmiernie dumna z tego, że znajduje się obecnie na liście najbezpieczniejszych krajów dla kobiet w ciąży”. Tak wynika z najnowszych badań ONZ nt. zdrowia matek na świecie.
Chociaż konstytucja irlandzka formalnie została przyjęta w 1937 r., to jednak zapisy o ochronie życia dzieci poczętych zostały wprowadzone do niej dopiero po przeprowadzeniu referendum w 1983 r. Konstytucja pozwala na aborcję w przypadku, gdy życie matki jest zagrożone.
W konstytucji znajdował się kiedyś zapis zakazujący rozwodów, ale został z niej usunięty. Wciąż istnieje zapis o ochronie rodziny jako fundamentalnej jednostki społecznej i instytucji moralnej cieszącej się niezbywalnymi prawami chronionymi prze prawo państwowe.
Do zmiany konstytucji konieczne jest zaakceptowanie proponowanych zmian w referendum powszechnym.
Źródło: LifeSiteNews.com, CNA, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.