Irlandia: prawo adopcyjne dla zdrowych moralnie, tradycyjnych małżeństw
2009-02-12 00:00:00
Nowo ogłoszona ustawa regulująca kwestię adopcji w Irlandii stanowi, że tylko pary heteroseksualne mogą ubiegać się o adopcję dzieci. Mówi ona m.in. o tym, że adopcja musi „odbywać się w najlepszym interesie dziecka i z poszanowaniem jego lub jej fundamentalnych praw uznawanych w prawie międzynarodowym” – donosi portal LifeSiteNews.com.
W ustawie nie ma żadnego odniesienia do adopcji dzieci przez pary homoseksualne lub inne luźne związki. Takie postawienie sprawy zaalarmowało aktywistów homoseksualnych, żądających ustanowienia praw podobnych do tych istniejących w Wielkiej Brytanii – zezwalających pederastom i lesbijkom na adopcję dzieci, a w praktyce faworyzujących takie związki.
– Celem tego aktu prawnego jest wspieranie i ochrona przyszłych rodziców, a przede wszystkim samych dzieci, dla których tego typu usługi są świadczone – stwierdził minister ds. dzieci i młodzieży Barry Andrews.
Ustawa adopcyjna jest zgodna z konwencją haską o ochronie i prawach dzieci, która stwierdza, że każde dziecko ma prawo do matki i ojca, i w każdej sytuacji adopcyjnej należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności najlepszy interes dziecka.
Szef krajowej Federacji Gejów i Lesbijek Alibhe Smyth komentując przyjęcie nowej ustawy stwierdził: - Jest to niezwykle rozczarowujące, że rząd, który uznaje potrzebę wspierania pełnej równości wszystkich obywateli, ponownie wzmocni nierówność w społeczeństwie. Wezwał on także rząd do zapewnienia równości w tym zakresie wszelkim parom, zgodnie z ustawodawstwem unijnym .
Zgodnie z ustawą tylko „pary małżeńskie przeciwnej płci” żyjące razem mogą adoptować dzieci. Muszą się one odznaczać dobrym charakterem moralnym oraz posiadać stabilną sytuację finansową. Małżonkowie powinni także rozumieć i szanować potrzeby dziecka uwzględniając jego pochodzenie etniczne, kulturowe oraz religijne.
Walka o adopcję, obok walki o uznanie prawa do małżeństwa osób tej samej płci, stała się jednym z frontów walki aktywistów homoseksualnych. Irlandia jako kraj o silnych korzeniach katolickich nie poszła śladem Wielkiej Brytanii.
Prawo dziecka do posiadania matki i ojca zostało zapisane w konwencji haskiej ONZ, szczególnie mocno bronionej przez Kościół katolicki. W 2005 r. w wywiadzie udzielonym agencji Fides kard. Alfonso Lopez Trujilo, były przewodniczący Rady Pontyfikalnej ds. Rodziny, mówił o potrzebie obrony tradycyjnej rodziny, która daje gwarancje zdrowego rozwoju dzieci oraz społeczeństwa. Z kolei zezwolenie na adopcję dzieci przez pary tej samej płci tylko je rani. – Adopcja przez pary homoseksualne zniszczyłaby przyszłość dzieci. Byłby to akt moralnej brutalności wymierzony w dziecko – stwierdził kardynał.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.