Irlandia: prawo adopcyjne dla zdrowych moralnie, tradycyjnych małżeństw

2009-02-12 00:00:00

Nowo ogłoszona ustawa regulująca kwestię adopcji w Irlandii stanowi, że tylko pary heteroseksualne mogą ubiegać się o adopcję dzieci. Mówi ona m.in. o tym, że adopcja musi „odbywać się w najlepszym interesie dziecka i z poszanowaniem jego lub jej fundamentalnych praw uznawanych w prawie międzynarodowym” – donosi portal LifeSiteNews.com.

W ustawie nie ma żadnego odniesienia do adopcji dzieci przez pary homoseksualne lub inne luźne związki. Takie postawienie sprawy zaalarmowało aktywistów homoseksualnych, żądających ustanowienia praw podobnych do tych istniejących w Wielkiej Brytanii – zezwalających pederastom i lesbijkom na adopcję dzieci, a w praktyce faworyzujących takie związki.

– Celem tego aktu prawnego jest wspieranie i ochrona przyszłych rodziców, a przede wszystkim samych dzieci, dla których tego typu usługi są świadczone – stwierdził minister ds. dzieci i młodzieży Barry Andrews.

Ustawa adopcyjna jest zgodna z konwencją haską o ochronie i prawach dzieci, która stwierdza, że każde dziecko ma prawo do matki i ojca, i w każdej sytuacji adopcyjnej należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności najlepszy interes dziecka.

Szef krajowej Federacji Gejów i Lesbijek Alibhe Smyth komentując przyjęcie nowej ustawy stwierdził: - Jest to niezwykle rozczarowujące, że rząd, który uznaje potrzebę wspierania pełnej równości wszystkich obywateli, ponownie wzmocni nierówność w społeczeństwie. Wezwał on także rząd do zapewnienia równości w tym zakresie wszelkim parom, zgodnie z ustawodawstwem unijnym .

Zgodnie z ustawą tylko „pary małżeńskie przeciwnej płci” żyjące razem mogą adoptować dzieci. Muszą się one odznaczać dobrym charakterem moralnym oraz posiadać stabilną sytuację finansową. Małżonkowie powinni także rozumieć i szanować potrzeby dziecka uwzględniając jego pochodzenie etniczne, kulturowe oraz religijne.

Walka o adopcję, obok walki o uznanie prawa do małżeństwa osób tej samej płci, stała się jednym z frontów walki aktywistów homoseksualnych. Irlandia jako kraj o silnych korzeniach katolickich nie poszła śladem Wielkiej Brytanii.

Prawo dziecka do posiadania matki i ojca zostało zapisane w konwencji haskiej ONZ, szczególnie mocno bronionej przez Kościół katolicki. W 2005 r. w wywiadzie udzielonym agencji Fides kard. Alfonso Lopez Trujilo, były przewodniczący Rady Pontyfikalnej ds. Rodziny, mówił o potrzebie obrony tradycyjnej rodziny, która daje gwarancje zdrowego rozwoju dzieci oraz społeczeństwa. Z kolei zezwolenie na adopcję dzieci przez pary tej samej płci tylko je rani. – Adopcja przez pary homoseksualne zniszczyłaby przyszłość dzieci. Byłby to akt moralnej brutalności wymierzony w dziecko – stwierdził kardynał.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.