Irlandia: religia jest wypierana z życia publicznego przez ”hałaśliwą mniejszość”

2008-08-19 00:00:00

"Hałaśliwą mniejszością" nazwał przeciwników obecności religii w publicznej sferze życia w Irlandii ks. Seán McDonagh, uczestniczący w Narodowej Nowennie Maryjnej, która odbywa się w dniach 14–22 sierpnia w sanktuarium w Knock.

Mówiąc do około 10 tys. pielgrzymów, przybyłych tam na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ten jeden z najbardziej znanych irlandzkich duchownych katolickich zauważył, że religia jest wypychana z życia publicznego kraju. Za przykład podał państwowe radio RTÉ Radio One, w którym ostatnio program religijny został wymieniony na audycję o biznesie. Dodał także, że obecnie żadna z niedzielnych edycji gazet nie zawiera "jednego poważnego artykułu" o religii.

Zdaniem kapłana, we współczesnej Irlandii wymazywana jest także pamięć o wkładzie, jaki irlandzcy duchowni i świeccy różnych wyznań wnieśli w misje na całym świecie. W opinii ks. McDonagha dowodzi to braku wdzięczności za pracę i świadectwo tysięcy mężczyzn i kobiet, nie tylko katolików, ale i prezbiterian oraz członków anglikańskiego Kościoła Irlandii.

- Nie możemy pozwolić, by hałaśliwa mniejszość wypierała religię z publicznego życia w naszym kraju. Nauczanie Kościoła na temat spraw społecznych, praw człowieka, związków międzyludzkich, miłości, małżeństwa i ekologii ma wiele do zaoferowania – powiedział ks. McDonagh, cytowany przez dziennik "Irish Times".

Knock to niewielkie miasteczko w hrabstwie Mayo, w zachodniej Irlandii. W 1879 r. na ścianie miejscowego kościoła miało miejsce objawienie maryjne. Od tego czasu Knock stało się narodowym sanktuarium Irlandczyków. W setną rocznicę objawień odwiedził je Jan Paweł II, podczas swej jedynej wizyty na Szmaragdowej Wyspie. Co roku sanktuarium odwiedza około pół miliona pielgrzymów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.