Irlandia: religia jest wypierana z życia publicznego przez ”hałaśliwą mniejszość”

2008-08-19 00:00:00

"Hałaśliwą mniejszością" nazwał przeciwników obecności religii w publicznej sferze życia w Irlandii ks. Seán McDonagh, uczestniczący w Narodowej Nowennie Maryjnej, która odbywa się w dniach 14–22 sierpnia w sanktuarium w Knock.

Mówiąc do około 10 tys. pielgrzymów, przybyłych tam na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ten jeden z najbardziej znanych irlandzkich duchownych katolickich zauważył, że religia jest wypychana z życia publicznego kraju. Za przykład podał państwowe radio RTÉ Radio One, w którym ostatnio program religijny został wymieniony na audycję o biznesie. Dodał także, że obecnie żadna z niedzielnych edycji gazet nie zawiera "jednego poważnego artykułu" o religii.

Zdaniem kapłana, we współczesnej Irlandii wymazywana jest także pamięć o wkładzie, jaki irlandzcy duchowni i świeccy różnych wyznań wnieśli w misje na całym świecie. W opinii ks. McDonagha dowodzi to braku wdzięczności za pracę i świadectwo tysięcy mężczyzn i kobiet, nie tylko katolików, ale i prezbiterian oraz członków anglikańskiego Kościoła Irlandii.

- Nie możemy pozwolić, by hałaśliwa mniejszość wypierała religię z publicznego życia w naszym kraju. Nauczanie Kościoła na temat spraw społecznych, praw człowieka, związków międzyludzkich, miłości, małżeństwa i ekologii ma wiele do zaoferowania – powiedział ks. McDonagh, cytowany przez dziennik "Irish Times".

Knock to niewielkie miasteczko w hrabstwie Mayo, w zachodniej Irlandii. W 1879 r. na ścianie miejscowego kościoła miało miejsce objawienie maryjne. Od tego czasu Knock stało się narodowym sanktuarium Irlandczyków. W setną rocznicę objawień odwiedził je Jan Paweł II, podczas swej jedynej wizyty na Szmaragdowej Wyspie. Co roku sanktuarium odwiedza około pół miliona pielgrzymów.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.