Irlandia: rośnie liczba przeciwników traktatu lizbońskiego

2008-07-28 00:00:00
Irlandia: rośnie liczba przeciwników traktatu lizbońskiego

62 procent Irlandczyków opowiedziało się w sondażu przeciw traktatowi reformującemu UE, odsetek zwolenników maleje – informuje „Rzeczpospolita”.

Według ankiety przeprowadzonej przez eurosceptyczny ośrodek Open Europe mieszkańcy Zielonej Wyspy coraz mocniej sprzeciwiają się traktatowi z Lizbony. Podczas gdy czerwcowe referendum w Irlandii wygrali przeciwnicy traktatu stosunkiem 53:47 proc. obecnie ich przewaga znacznie wzrosła. Z sondażu Open Europe wynika, że 17 proc. tych, którzy w ubiegłym miesiącu poparli traktat, teraz głosowałoby przeciw – informuje dziennik.

Przyczyny tego zjawiska komentatorzy widzą w lekceważeniu głosu Irlandczyków przez polityków UE. Jako przykład wskazują na wypowiedź Nicolasa Sarkozy’ego, który stwierdził, że Irlandczycy będą musieli przeprowadzić powtórne referendum.

Członkowie irlandzkiego rządu dystansują się od pomysłu powtórnego głosowania. – Europejscy przywódcy, którzy usiłują zmusić Irlandię do nowego referendum, podejmują niebezpieczną grę. Wygląda na to, że premier Brian Cowen zaryzykuje swoją przyszłość, jeśli zażąda nowego głosowania – przestrzega Neil O’Brien, dyrektor Open Europe. O’Brien zwraca uwagę, że ponad połowa ankietowanych Irlandczyków zapowiada, iż nie zamierza poprzeć Cowena w najbliższych wyborach, jeżeli premier zgodzi się na powtórne głosowanie.

Wraz z kolejnymi sondażami w Irlandii umacniają się natomiast polityczni liderzy, którzy prowadzili kampanię przeciw Lizbonie.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.