Irlandia Północna: ministerstwo zdrowia liberalizuje przepisy aborcyjne
2009-03-23 00:00:00

Północnoirlandzkie ministerstwo zdrowia opublikowało specjalne instrukcje dla lekarzy, które mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach możliwe jest dokonanie aborcji. Zdaniem przedstawicieli organizacji broniących życia, dokument stanowi zachętę dla medyków do praktyk aborcyjnych w oparciu o fałszywe przesłanki. Irlandia Północna jest jedynym regionem Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązuje aborcyjna ustawa z 1967 roku.
Z wydanych instrukcji cieszą się grupy proaborcyjne, dla których obowiązujące obecnie na terenie Irlandii Północnej prawo jest zbyt restrykcyjne wobec kobiet, chcących zabić dziecko we własnym łonie.
Rządowy dokument mówi, że aborcja w Irlandii Północnej jest dozwolona w dwóch sytuacjach: gdy chodzi o ochronę życia kobiety lub, „jeśli lekarz uzna, że kontynuowanie ciąży spowodowałoby ryzyko realnego i poważnego efektu niepożądanego, który w sposób długoterminowy lub stały wpłynąłby na zdrowie fizyczne lub psychiczne kobiety”.
Oznacza to, że zagrożenie samobójstwem, jeśli uzna tak jeden lub więcej lekarzy, może stanowić podstawę do dokonania legalnej aborcji.
24-stronicowy dokument ministerstwa pt. „Guidance on the Termination of Pregnancy: The Law and Clinical Practice in Northern Ireland'” popiera Brytyjskie Towarzystwo Planowania Rodziny, związane z proaborcyjną grupą Planned Parenthood. Zdaniem jego przedstawicieli z powodu antyaborcyjnych regulacji od 1,4 tys. do 2 tys. kobiet z terenu Irlandii Północnej „musi” co roku jeździć do klinik angielskich lub europejskich, by dokonać aborcji. Działaczy tej organizacji martwi również fakt, że kosztów aborcji nie pokrywa ubezpieczenie społeczne.
Przedstawiciele największej północnoirlandzkiej organizacji antyaborcyjnej „Cenne życie” uważają, że opublikowane instrukcje rządowe dają lekarzom zbyt duże możliwości w przyznawaniu zgody na aborcję. Zgody tej bowiem można będzie udzielić na przykład pod pozorem ochrony zdrowia psychicznego kobiety mającej urodzić dziecko.
Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.