Irlandia Północna: ministerstwo zdrowia liberalizuje przepisy aborcyjne
2009-03-23 00:00:00
Północnoirlandzkie ministerstwo zdrowia opublikowało specjalne instrukcje dla lekarzy, które mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach możliwe jest dokonanie aborcji. Zdaniem przedstawicieli organizacji broniących życia, dokument stanowi zachętę dla medyków do praktyk aborcyjnych w oparciu o fałszywe przesłanki. Irlandia Północna jest jedynym regionem Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązuje aborcyjna ustawa z 1967 roku.
Z wydanych instrukcji cieszą się grupy proaborcyjne, dla których obowiązujące obecnie na terenie Irlandii Północnej prawo jest zbyt restrykcyjne wobec kobiet, chcących zabić dziecko we własnym łonie.
Rządowy dokument mówi, że aborcja w Irlandii Północnej jest dozwolona w dwóch sytuacjach: gdy chodzi o ochronę życia kobiety lub, „jeśli lekarz uzna, że kontynuowanie ciąży spowodowałoby ryzyko realnego i poważnego efektu niepożądanego, który w sposób długoterminowy lub stały wpłynąłby na zdrowie fizyczne lub psychiczne kobiety”.
Oznacza to, że zagrożenie samobójstwem, jeśli uzna tak jeden lub więcej lekarzy, może stanowić podstawę do dokonania legalnej aborcji.
24-stronicowy dokument ministerstwa pt. „Guidance on the Termination of Pregnancy: The Law and Clinical Practice in Northern Ireland'” popiera Brytyjskie Towarzystwo Planowania Rodziny, związane z proaborcyjną grupą Planned Parenthood. Zdaniem jego przedstawicieli z powodu antyaborcyjnych regulacji od 1,4 tys. do 2 tys. kobiet z terenu Irlandii Północnej „musi” co roku jeździć do klinik angielskich lub europejskich, by dokonać aborcji. Działaczy tej organizacji martwi również fakt, że kosztów aborcji nie pokrywa ubezpieczenie społeczne.
Przedstawiciele największej północnoirlandzkiej organizacji antyaborcyjnej „Cenne życie” uważają, że opublikowane instrukcje rządowe dają lekarzom zbyt duże możliwości w przyznawaniu zgody na aborcję. Zgody tej bowiem można będzie udzielić na przykład pod pozorem ochrony zdrowia psychicznego kobiety mającej urodzić dziecko.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.