Irlandia przygotowuje się do legalizacji związków jednopłciowych

2008-04-03 00:00:00
Irlandia przygotowuje się do legalizacji związków jednopłciowych

Irlandzki rząd prześle w przyszłym tygodniu do parlamentu projekt ustawy legalizującej tzw. związki partnerskie – informuje portal Catholic World News za irlandzką gazetą „The Irish Times”. Rząd kończy wstępne prace nad ustawą, która przyznaje parom homoseksualnym takie same prawa jakie posiadają małżeństwa.


Chodzi o prawo do dziedziczenia emerytury, korzystania z opieki społecznej i zdrowotnej, jak również do zwolnień podatkowych. Związki partnerskie będą rozwiązywane w oparciu o istniejące prawo rozwodowe.

Ustawa nie pozwala parom homoseksualnym na adopcję dzieci. Trwają jednak negocjacje w sprawie wprowadzenia zapisu, który pozwoli parom osób tej samej płci wychowującym już dzieci na opiekę nad nimi.

Pod koniec lutego br. rząd nalegał na odłożenie debaty w sprawie legalizacji związków jednopłciowych, obawiając się, że konieczne byłoby wprowadzenie zmian w konstytucji. Dlatego też chciał przedstawić kompleksową propozycję zmian legislacyjnych po gruntownej analizie problemu.

W grudniu minister sprawiedliwości Brian Lenihan powiedział członkom organizacji homoseksualnej The Gay and Lesbian Network (GLEN), że „rząd zobowiązał się do zapewnienia większego wsparcia i prawnego zabezpieczenia dla par jednopłciowych”.

Projekt ustawy zawiera około 200 stron. Parlamentarzyści będą mogli się z nim zapoznać w przyszłym tygodniu. Obecnie niemal wszystkie partie, z wyjątkiem mających większość w parlamencie chadeków, popierają prawa homoseksualistów.

W 1993 r. w Irlandii, w następstwie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zalegalizowano stosunki homoseksualne. Istnieją także przepisy w prawie pracy z 1998 r. i w Akcie Równości z 2000 r. chroniące homoseksualistów przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną.

Do tej pory tylko małżeństwa mogą adoptować dzieci. Projekt ustawy o związkach partnerskich nie przyznaje takiego prawa związkom tej samej płci, jednak formalnie od 2005 r. obowiązuje prawo, które pozwala na adopcję dzieci przez osoby samotne bez względu na orientację seksualną.

Zdecydowana większość Irlandczyków sprzeciwia się legalizacji tzw. „małżeństw homoseksualnych” oraz adopcji przez nie dzieci.

Źródło: CatholicWorldNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.