Irlandzki hierarcha: dzieci z rozbitych rodzin często czują się niedowartościowane
2011-08-18 00:00:00

Irlandzkie media oburzyły się na jednego z biskupów, który stwierdził m.in., że dzieci pochodzące z rozbitych rodzin już na samym początku życia są „przegrane”. Jego zdaniem jest wielce prawdopodobne, że będą dysfunkcjonalnymi dorosłymi.
Biskup Elphin Christopher Jones posiada ponad siedemnastoletnie doświadczenie w pracy społecznej w Sligo. Na co dzień spotyka się z dziećmi pochodzącymi z rozbitych rodzin.
Hierarcha, który jest przewodniczącym organizacji charytatywnej „Accord”, podkreślił, że nie krytykuje samotnych rodziców, z których wielu podejmuje „heroiczne wysiłki”, by jak najlepiej wychować swoje dzieci. Stwierdził jednak, że dzieci powinny wychowywać się w rodzinie złożonej z ojca i matki. Tylko w takim środowisku mogą doświadczyć miłości niezbędnej do tego, by wyrosły na dowartościowanych dorosłych. - Największe dobro dla nich może ostatecznie wypłynąć z rodziny opartej na małżeństwie kochających się rodziców – mówił ostatnio.
Zdaniem hierarchy, rozkład życia małżeńskiego może prowadzić do niepokojów społecznych, a nawet przemocy. Biskup Jones podkreślił, że jest to fakt potwierdzony naukowo.
Biskup skrytykował także model rodziny, w którym ojciec pracuje i pozostaje prawie przez cały dzień poza domem, a wychowanie dzieci pozostawia wyłącznie kobiecie. Przyznał, że na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pracował pośród rodzin, w których działo się wiele złego, zasiedlały one nowo wybudowane osiedla robotnicze. Często dzieci rodziły się w rodzinach dysfunkcyjnych, w których już na wczesnym etapie brakowało miłości.
- Wiele z nich urodziło się przegranymi. Dzieci te już na samym starcie pozbawione były miłości. Dodał, że często spotykał się później z młodymi ludźmi pochodzącymi z takich rodzin, którzy cierpieli z powodu niedowartościowania. W rezultacie często wyrastają na dysfunkcyjnych dorosłych.
Hierarcha krytykując modę na rozwody stwierdził: - Wskutek osłabienia kultury małżeństwa, coraz większa liczba dzieci nigdy nie doświadczy bezcennej wartości dorastania w rodzinie, w której zaślubieni sobie rodzice wciąż sie kochają.
Biskup podkreślił, że wszyscy zobowiązani jesteśmy do tego, by zapewnić, dzieciom środowisko rozwoju ukształtowane przez kochającą się rodzinę, złożoną z ojca i matki.
Duchowny skrytykował także homoseksualistów, żądających legalizacji tzw. małżeństw tej samej płci. Stwierdził, tuż po marszu sodomitów, że legalizacja tego typu „małżeństw” będzie kolejnym krokiem władz w kierunku osłabienia tradycyjnej rodziny.
Powiedział, że w oczach Kościoła katolickiego „współżycie homoseksualne nigdy nie było małżeństwem i nigdy nim nie może być. - Małżeństwo jest życiodajnym związkiem między mężczyzną i kobietą – skomentował biskup.
Źródło: The Irish Independent, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.