Irlandzki Kościół wysyła coraz mniej misjonarzy

2008-10-23 00:00:00

Coraz mniej irlandzkich misjonarzy katolickich pracuje w krajach Trzeciego Świata. Według danych, jakie podaje Irlandzka Unia Misyjna (IMU), w roku 2006 – kiedy robiono ostatnie badanie statystyczne – liczba ta wynosiła około dwóch tysięcy. Tymczasem w najlepszym pod tym względem okresie, w latach 60. XX wieku, Irlandia wysyłała do różnych zakątków świata ponad 7 tysięcy kapłanów, braci i sióstr.

2 184 irlandzkich misjonarzy pracuje w 83 krajach świata. Najwięcej w Afryce (1329), a następnie: Azji i Oceanii (425), Ameryce Łacińskiej i Karaibach (391) oraz Europie Wschodniej i Środkowej (39). Szacuje się, że w roku 2008 pracuje w Afryce mniej niż 1100 misjonarzy ze Szmaragdowej Wyspy – donosi irlandzki dziennik „Sunday Business Post”.

Ks. Amon Aylward, sekretarz główny IMU, zauważył, że spadek liczby irlandzkich misjonarzy miał wpływ na morale niektórych starszych misjonarzy. Zwrócił jednak uwagę, że na przykład w Afryce następuje jednoczesny wzrost powołań wśród miejscowej ludności.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.