Coraz mniej irlandzkich misjonarzy katolickich pracuje w krajach Trzeciego Świata. Według danych, jakie podaje Irlandzka Unia Misyjna (IMU), w roku 2006 – kiedy robiono ostatnie badanie statystyczne – liczba ta wynosiła około dwóch tysięcy. Tymczasem w najlepszym pod tym względem okresie, w latach 60. XX wieku, Irlandia wysyłała do różnych zakątków świata ponad 7 tysięcy kapłanów, braci i sióstr.
2 184 irlandzkich misjonarzy pracuje w 83 krajach świata. Najwięcej w Afryce (1329), a następnie: Azji i Oceanii (425), Ameryce Łacińskiej i Karaibach (391) oraz Europie Wschodniej i Środkowej (39). Szacuje się, że w roku 2008 pracuje w Afryce mniej niż 1100 misjonarzy ze Szmaragdowej Wyspy – donosi irlandzki dziennik „Sunday Business Post”.
Ks. Amon Aylward, sekretarz główny IMU, zauważył, że spadek liczby irlandzkich misjonarzy miał wpływ na morale niektórych starszych misjonarzy. Zwrócił jednak uwagę, że na przykład w Afryce następuje jednoczesny wzrost powołań wśród miejscowej ludności.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.