Ustalono m.in., że nowy wydział teologiczny miałby powstać w Strasburgu, leżącym w Alzacji - regionie, gdzie nie obowiązuje ustawa o rozdziale Kościoła od państwa. Na mocy tego dokumentu z 1905 r. francuskie Kościoły zostały pozbawione osobowości prawnej i narzucono im formę stowarzyszeń kultowych zarejestrowanych.
Wyjątkiem są trzy wschodnie departamenty, gdzie katolicyzm, luteranizm i judaizm mają status religii oficjalnych. Obowiązują tu wciąż ustalenia konkordatu podpisanego przez Napoleona w 1801 roku. Na Uniwersytecie Marca Blocha w Strasburgu działają jedyne wśród uczelni państwowych Francji wydziały teologii katolickiej i protestanckiej. Jeśli starania rządu zakończą się powodzeniem, wkrótce pojawi się tu kolejny - wydział nauk islamskich.
Görmez wyjaśnił, że islamski wydział teologiczny, który miałby tam powstać, byłby podobny do funkcjonującego od 2 lat na niemieckim Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, uczelni, która jeśli chodzi o nauczanie teologii islamskiej, współpracuje z Uniwersytetem w Ankarze i przedstawicielami tureckiego urzędu ds. religii.
W rozmowie z tureckimi dziennikarzami Görmez skrytykował niedawną inicjatywę, aby na katolickich uczelniach kształcić imamów. Jego zdaniem muzułmanie nie obdarzą zaufaniem islamskich przywódców duchowych wykształconych na uczelni katolickiej. – Oni nie będą się chcieli z nimi modlić. To zły pomysł – dodaje zastępca dyrektora urzędu ds. religii.
29 stycznia na Instytucie Katolickim w Paryżu rozpoczął się półroczny kurs na Wydziale Nauk Społecznych i Ekonomicznych tej uczelni. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla imamów i muzułmańskich kapelanów szkolnych, szpitalnych, więziennych oraz studentów muzułmańskich szkół teologicznych. Na pierwszy rok zgłosiło się ponad 20 wyznawców islamu.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy