Islamski wydział teologiczny na francuskim uniwersytecie

2008-02-12 00:00:00
Islamski wydział teologiczny na francuskim uniwersytecie

Rząd francuski poprosił władze Turcji o pomoc w otwarciu szkoły teologicznej w kraju nad Sekwaną. Jak donosi turecki dziennik "Today's Zaman" propozycję ścisłej współpracy w utworzeniu islamskiego wydziału teologii na uczelni państwowej przedstawił podczas niedawnej wizyty w Ankarze szef francuskiego Biura ds. Wyznań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Didier Leschi. Wraz z ambasador Francji Stephane Chmelewsky spotkał się on w tej sprawie z zastępcą dyrektora tureckiego urzędu ds. religii Mehmetem Görmezem.

 


Ustalono m.in., że nowy wydział teologiczny miałby powstać w Strasburgu, leżącym w Alzacji - regionie, gdzie nie obowiązuje ustawa o rozdziale Kościoła od państwa. Na mocy tego dokumentu z 1905 r. francuskie Kościoły zostały pozbawione osobowości prawnej i narzucono im formę stowarzyszeń kultowych zarejestrowanych.


Wyjątkiem są trzy wschodnie departamenty, gdzie katolicyzm, luteranizm i judaizm mają status religii oficjalnych. Obowiązują tu wciąż ustalenia konkordatu podpisanego przez Napoleona w 1801 roku. Na Uniwersytecie Marca Blocha w Strasburgu działają jedyne wśród uczelni państwowych Francji wydziały teologii katolickiej i protestanckiej. Jeśli starania rządu zakończą się powodzeniem, wkrótce pojawi się tu kolejny - wydział nauk islamskich.


Görmez wyjaśnił, że islamski wydział teologiczny, który miałby tam powstać, byłby podobny do funkcjonującego od 2 lat na niemieckim Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, uczelni, która jeśli chodzi o nauczanie teologii islamskiej, współpracuje z Uniwersytetem w Ankarze i przedstawicielami tureckiego urzędu ds. religii.


W rozmowie z tureckimi dziennikarzami Görmez skrytykował niedawną inicjatywę, aby na katolickich uczelniach kształcić imamów. Jego zdaniem muzułmanie nie obdarzą zaufaniem islamskich przywódców duchowych wykształconych na uczelni katolickiej. – Oni nie będą się chcieli z nimi modlić. To zły pomysł – dodaje zastępca dyrektora urzędu ds. religii.


29 stycznia na Instytucie Katolickim w Paryżu rozpoczął się półroczny kurs na Wydziale Nauk Społecznych i Ekonomicznych tej uczelni. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla imamów i muzułmańskich kapelanów szkolnych, szpitalnych, więziennych oraz studentów muzułmańskich szkół teologicznych. Na pierwszy rok zgłosiło się ponad 20 wyznawców islamu.


Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.