Islamski wydział teologiczny na francuskim uniwersytecie

2008-02-12 00:00:00
Islamski wydział teologiczny na francuskim uniwersytecie

Rząd francuski poprosił władze Turcji o pomoc w otwarciu szkoły teologicznej w kraju nad Sekwaną. Jak donosi turecki dziennik "Today's Zaman" propozycję ścisłej współpracy w utworzeniu islamskiego wydziału teologii na uczelni państwowej przedstawił podczas niedawnej wizyty w Ankarze szef francuskiego Biura ds. Wyznań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Didier Leschi. Wraz z ambasador Francji Stephane Chmelewsky spotkał się on w tej sprawie z zastępcą dyrektora tureckiego urzędu ds. religii Mehmetem Görmezem.

 


Ustalono m.in., że nowy wydział teologiczny miałby powstać w Strasburgu, leżącym w Alzacji - regionie, gdzie nie obowiązuje ustawa o rozdziale Kościoła od państwa. Na mocy tego dokumentu z 1905 r. francuskie Kościoły zostały pozbawione osobowości prawnej i narzucono im formę stowarzyszeń kultowych zarejestrowanych.


Wyjątkiem są trzy wschodnie departamenty, gdzie katolicyzm, luteranizm i judaizm mają status religii oficjalnych. Obowiązują tu wciąż ustalenia konkordatu podpisanego przez Napoleona w 1801 roku. Na Uniwersytecie Marca Blocha w Strasburgu działają jedyne wśród uczelni państwowych Francji wydziały teologii katolickiej i protestanckiej. Jeśli starania rządu zakończą się powodzeniem, wkrótce pojawi się tu kolejny - wydział nauk islamskich.


Görmez wyjaśnił, że islamski wydział teologiczny, który miałby tam powstać, byłby podobny do funkcjonującego od 2 lat na niemieckim Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, uczelni, która jeśli chodzi o nauczanie teologii islamskiej, współpracuje z Uniwersytetem w Ankarze i przedstawicielami tureckiego urzędu ds. religii.


W rozmowie z tureckimi dziennikarzami Görmez skrytykował niedawną inicjatywę, aby na katolickich uczelniach kształcić imamów. Jego zdaniem muzułmanie nie obdarzą zaufaniem islamskich przywódców duchowych wykształconych na uczelni katolickiej. – Oni nie będą się chcieli z nimi modlić. To zły pomysł – dodaje zastępca dyrektora urzędu ds. religii.


29 stycznia na Instytucie Katolickim w Paryżu rozpoczął się półroczny kurs na Wydziale Nauk Społecznych i Ekonomicznych tej uczelni. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla imamów i muzułmańskich kapelanów szkolnych, szpitalnych, więziennych oraz studentów muzułmańskich szkół teologicznych. Na pierwszy rok zgłosiło się ponad 20 wyznawców islamu.


Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.