Izrael oburzony ”zdradą” Obamy w sprawie Mubaraka

2011-02-02 00:00:00
Izrael oburzony ”zdradą” Obamy w sprawie Mubaraka

„Jeżeli prezydent Egiptu Hosni Mubarak zostanie obalony, Izrael straci przyjaciela, jednego z nielicznych we wrogim otoczeniu na Bliskim Wschodzie” – pisze Reuters. Winą za to w dużym stopniu obarcza się amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę.

Niektórzy politycy, a także komentatorzy polityczni pozwolili sobie ostatnio na bardzo śmiałe uwagi pod adresem amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy i Sekretarz Stanu Hillary Clinton, krytykując ich za politykę, jaką prowadzą na Bliskim Wschodzie.

Zarzucili Amerykanom, jak i przedstawicielom najważniejszych państw europejskich, że w imię ideologii „poprawności politycznej” gotowi są do porzucenia strategicznych sojuszników, lojalnych od ponad trzydziestu lat.

Mimo że premier Izraela, Benjamin Netanyahu zakazał swoim ministrom komentowania sytuacji panującej w Kairze, by uniknąć zaostrzenia już i tak wystarczająco napiętej atmosfery, byli ministrowie nic z sobie tego nie robią i wprost krytykują rząd amerykański, zarzucając mu zdradę.

Prezydent Simon Peres wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym powiedział: – My zawsze mieliśmy i nadal mamy wielki szacunek dla prezydenta Mubaraka. Następnie mówiąc już w czasie przeszłym stwierdził: – Nie mówię, że wszystko, co zrobił było słuszne, ale zrobił jedną rzecz, za którą my będziemy mu zawsze wdzięczni: utrzymał pokój na Bliskim Wschodzie.

Komentatorzy polityczni okazali się bardziej dosadni. Avaid Pohoryles w dzienniku „Maariv”, w artykule zatytułowanym „Strzał w plecy od wujka Sama”, oskarżył Obamę oraz Sekretarz Stanu Hillary Clinton o prowadzenie „naiwnej, filisterskiej i ograniczonej dyplomacji na Bliskim Wschodzie”. „Kto im doradza by rozpalać motłoch, który szaleje na ulicach Egiptu i żąda głowy osoby, która jeszcze pięć minut temu była śmiałym sojusznikiem prezydenta... prawie jedynym samotnym głosem rozsądku na Bliskim Wschodzie?” – zapytuje Pohoryles. W końcu dodaje: „Polityka poprawności politycznej amerykańskich prezydentów od lat... jest naiwna aż do bólu”.

Prezydent USA wezwał w niedzielę do uporządkowania demokracji w Egipcie. Nie nawoływał obecnego prezydenta Mubaraka do ustąpienia, ale dał wyraźnie do zrozumienia, że jego dni są policzone.

W związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Izraela nakazał swoim ambasadorom, by podjęli akcję przekonywania władz w najważniejszych państwach na świecie, że stabilność w Egipcie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania pokoju na Bliskim Wschodzie.

Gazeta „Haaretz” zacytowała jednego z wysokich urzędników, mówiącego, że „jak Jordania i Arabia Saudyjska zobaczą reakcje Zachodu, który wypiera się niedawnego sojusznika Mubaraka, to będzie to miało katastrofalne konsekwencje”.

Egipt był pierwszym państwem arabskim, które w 1979 r. uznało Izrael. Egipski prezydent Anwar Sadat, który podpisał wówczas traktat, został dwa lata później zamordowany przez egipskiego fanatyka.

Minęło kolejne 13 lat, zanim król Hussejn z Jordanii wyłamał się z szeregu państw arabskich i zawarł traktat z Izraelem. Wówczas porozumienie ze strony Izraela podpisał premier Yitzhak Rabin, który rok później, w 1995 r. zginął z rąk izraelskiego zamachowca.

Izrael ma się czego obawiać. Libia i Syria formalnie pozostają z nim w stanie wojny, a wrogi Iran znacznie umocnił w ostatnim czasie swoje wpływy na Bliskim Wschodzie.

Izraelski polityk, który wolał pozostać anonimowy obawia się o to, czy Izrael wciąż będzie mógł polegać na Stanach Zjednoczonych. – W tej chwili nie wygląda na to. Zresztą jest to pytanie, które zadaje się nie tylko w Izraelu, ale na całym Bliskim Wschodzie – stwierdził.

Ari Shavit napisał w „Haaretz”, że Obama zdradził „umiarkowanego prezydenta egipskiego, który pozostawał lojalny wobec USA, wspierał stabilność w regionie i zachęcał do umiaru”. „Obama, chcąc zyskać poklask Arabów, ryzykuje statusem Ameryki jako mocarstwa i wiarygodnego sojusznika. W całej Azji, Afryce i Ameryce Południowej przywódcy obserwują z uwagą, co się dzieje pomiędzy Waszyngtonem a Kairem. Każdy powtarza wiadomość: «Amerykańskie słowo jest nic nie warte... Ameryka zdradziła»” – pisze dziennikarz.

Źródło: Reuters, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.