Izrael zezwala na adopcję dzieci przez pary tej samej płci
2008-03-26 00:00:00
Sąd rodzinny w Tel Aviwie orzekł ostatnio, że homoseksualiści Giora Shavit i Avi Shadiv, stanowiący „parę gejowską” mogą uznawać się za prawnych „ojców” adoptowanego przez nich syna – donosi portal LifeSiteNews.com. Postanowienie to jest owocem decyzji podjętej w lutym br. przez ministra sprawiedliwości, zezwalającej na adopcję dzieci przez pary homoseksualne.
– Dzisiaj obserwujemy więcej alternatywnych rodzin akceptowanych przez społeczeństwo i dowodzi to tego, że każdy ma prawo do wychowywania dzieci zgodnie z takim stylem życia, jaki wybierze – stwierdził po wydaniu orzeczenia przez sąd Ira Hadir, pełnomocnik homoseksualistów. Wyraził on również nadzieję, że ten precedensowy wyrok utoruje drogę innym parom jednopłciowym, które wpiszą się na listę osób, chcących adoptować dzieci.
Na początku lutego minister sprawiedliwości Izraela Meni Mazuz skierował oświadczenie do ministerstwa spraw socjalnych, w którym stwierdził, że pary homoseksualne mogą adoptować dzieci. – Nie ma żadnych przeciwwskazań, które nakazywałyby przyjąć, że zaadoptowanie dziecka przez parę tej samej płci, nie jest w najlepszym interesie adoptowanego – stwierdził Mazuz.
Decyzja ministra sprawiedliwości spowodowała zatroskanie o dobro dzieci adoptowanych przez pary homoseksualne. – Dwie kobiety nie mogą zająć miejsca tradycyjnej matki i ojca. Kobieta nie może zastąpić ojca, a dziecko ojca potrzebuje – stwierdził poprzedni minister spraw społecznych Avraham Ravitz.
– W tradycyjnej rodzinie dziecko ma lepszą szansę na zdrowe dorastanie. Czyż nie chcemy, aby następna generacja budowała tradycyjne rodziny? W jaki sposób będą to robić, skoro nie będą mieli od kogo się tego nauczyć? – pyta Ravitz.
W grudniu Sąd Najwyższy orzekł, że ministerstwo spraw wewnętrznych musi zarejestrować wszystkich partnerów biologicznych matek-lesbijek jako matek adopcyjnych. Decyzja ta została wydana w związku ze sprawą Nicole i Ruty Berner-Kadish.
W 1996 r. władze w Kalifornii uznały Nicole za rodzica biologicznego syna jej partnerki. Kiedy homoseksualna para po raz pierwszy przybyła do Izraela, w kraju odmówiono uznania Nicole za matkę. W 2000 r. Sąd Najwyższy unieważnił decyzję ministra spraw wewnętrznych, który stwierdził, że Nicole nie może być matką, ponieważ izraelskie prawo definiuje małżeństwo jako związek pomiędzy jedną kobietą i jednym mężczyzną.
Chociaż izraelskie prawo wciąż nie zezwala na zawieranie w kraju „kontraktów małżeńskich” pomiędzy osobami tej samej płci, to jednak decyzja Sądu z listopada 2006 r. nakazuje uznać takie związki zawarte w innych krajach.
W Izraelu w ciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci znacznie wzrosło poparcie państwa dla praktyk homoseksualnych. W 1988 r. uznano stosunki homoseksualne za legalne. W 1992 r. rząd przyjął prawo chroniące homoseksualistów przed dyskryminacją w miejscach pracy. W czerwcu 2007 r. Jerozolima stała się świadkiem pierwszej parady gejowskiej. Jednocześnie podobne parady odbywają się w Tel Aviwie od 1998 r.
Parady te jednak wywołują sporo zamieszania. W listopadzie 2006 r. synagoga w Tel Aviwie Geulat Yisrael została sprofanowana napisami graffiti „Jeśli my nie możemy maszerować w Jerozolimie, wy nie będziecie mogli chodzić po Tel Aviwie.” W związku z tą profanacją i zamieszkami ulicznymi, w których uczestniczyły setki ortodoksyjnych Żydów, policja zażądała, aby parada w Jerozolimie nie odbyła się ze względu na bezpieczeństwo publiczne.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.