Jak nazistowska machina Hitlera starała się wyrzucić Chrystusa ze świąt Bożego Narodzenia

2011-12-24 00:00:00
Jak nazistowska machina Hitlera starała się wyrzucić Chrystusa ze świąt Bożego Narodzenia

Podejmowane współcześnie na gruncie „europejskim” próby usunięcia symboliki chrześcijańskiej ze świątecznych towarów i pamiątek nie są niczym nowym. W nazistowskich Niemczech świętom Bożego Narodzenia towarzyszył proces usuwania postaci Jezusa Chrystusa z licznych ozdób choinkowych, kartek świątecznych i plakatów propagandowych. Jego miejsce zajmowały swastyki i żelazne krzyże.


Sposoby obchodzenia święta Narodzenia Pańskiego propagowane wśród Niemców w okresie hitleryzmu zostały zaprezentowane w ramach nowo otwartej wystawy autorstwa Rity Breuer w Narodowym Centrum Dokumentowania Socjalizmu w Kolonii. Zbierała ona przez wiele lat różnego rodzaju pamiątki związane z okresem II wojny światowej.

Autorka postanowiła zaprezentować na wystawie zbiory, które wraz z córką Judith zgromadziła w prywatnej kolekcji i przybliżyć tym samym młodym pokoleniom fragment historii, związany z próbami wykorzenienia chrześcijaństwa, podejmowanymi przez nazistów. Prezentowane eksponaty, takie jak np. złote i srebrne ozdoby choinkowe, na których widnieją znaki swastyki, słońca i drzewa sprzedawane były w specjalnym papierze ozdobnym, pełnym nazistowskiej symboliki. Ukazują one dążenia hitlerowców do przekształcenia Świąt Bożego Narodzenia w uroczystości pogańskie.

Już po roku 1930 nazistowska propaganda podejmowała pierwsze próby narzucenia społeczeństwu innego wizerunku świąt. –Przy najważniejszej uroczystości w roku nazistom przeszkadzała postać Jezusa Chrystusa. W końcu dzieciątko Jezus było pochodzenia żydowskiego – zauważa Judith Breuer. Kolejne ataki propagandowe przypuszczono po wybuchu II wojny światowej. Niemieckie kobiety otrzymywały wówczas także poradniki dotyczące sposobów pieczenia ciast w obliczu braku podstawowych produktów żywnościowych.

Zdjęcia z wystawy można obejrzeć na stronie: DailyMail.co.uk.


PiotrSkarga.pl
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.