Jak powstaje system globalnej cenzury – debata połączona z premierą książki. Zapraszamy!

2024-11-27 00:00:00
Jak powstaje system globalnej cenzury – debata połączona z premierą książki. Zapraszamy!

Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.

Ukazanie się tej książki nie jest przypadkiem, lecz odpowiedzią na potrzebę szerokiego społecznego nakreślenia problemu globalnej cenzury, co do którego nawet podstawowej wiedzy nie ma jeszcze znakomita większość Polaków. Ktoś mógłby zapytać: o jakiej cenzurze możemy mówić po 35 latach od upadku Muru Berlińskiego i rozpadzie bloku sowieckiego? Niestety, zagrożenie, które wydawało się odejść na dobre w niepamięć, które w dobie konstytucyjnych i międzynarodowych gwarancji swobody wypowiedzi miało pozostać jedynie przekazem z podręczników do historii, powraca i staje przed nami w wydaniu globalnym, przy poparciu wielu wpływowych polityków i organizacji międzynarodowych.

 

Nie mówimy tutaj o działaniach epizodycznych czy wyrywkowych. Tu nie chodzi o motywowane politycznie działania wymierzone w mniej lub bardziej znaczące postaci sceny publicznej, z których najbardziej wymownym przykładem stał się prezydent USA Donald Trump i jego konto w ówczesnym serwisie Twitter, które zostało zablokowane na początku 2021 roku. Książka, którą zaprezentujemy Państwu podczas warszawskiej premiery w czwartek 5 grudnia 2024 roku, odkrywa system powszechny (oparty o media cyfrowe i media społecznościowe) i zarazem totalny – taki, który dopiero ma powstać a swoim zasięgiem objąć każdego z nas. Mowa zatem o systemie, w którym mogą Państwo nie przeczytać już nawet takiej informacji, jak niniejsza.

 

„Misinformacja. Dezinformacja. Malinformacja. Jak powstaje system globalnej cenzury” autorstwa Agnieszki Stelmach to pozycja godna pilnej i uważnej lektury, właśnie z powyższych względów. Obrazuje bowiem poważne zagrożenie dla podstawowej wartości i zarazem podstawy współczesnej cywilizacji. O jego skali świadczy m.in. przyjęcie w latach 2016-2022 aż 91 aktów prawnych, które zaczęły lub dopiero zaczną obowiązywać w różnych rejonach świata, a które formalnie mają zapobiegać rozpowszechnianiu „fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji w mediach społecznościowych”. Świadczy o tym także ranga podejmowanych działań – stoją za nimi najwyższe instytucje w hierarchii władzy Unii Europejskiej. Stąd wypłynął już obowiązujący Akt o usługach cyfrowych (DSA). Innym, jeszcze groźniejszym dla wolności słowa dokumentem, jest „Akt o wolności mediów”, który opracowały wspólnie Komisja Europejska z Parlamentem Europejskim w grudniu 2023 r.

 

Tego typu instytucjonalne zręby systemu cenzurowania tworzy się pomimo braku uzgodnionej prawnej definicji mis-, mal- i dezinformacji. Autorka książki opisuje próby okiełznania także i tego problemu, które podejmuje się na poziomie Rady Europy i Komisji Europejskiej. Przyjmują one na użytek swoich prac definicje robocze, zostawiając przy tym dużą swobodę interpretacyjną. Wiedzą wszakże, kto i w jakim kontekście będzie dokonywał interpretacji...

 

Z książki, która jest zarazem debiutem Instytutu Studiów Doktrynalnych przy SKCh im. Ks. Piotra Skargi, dowiemy się również o działaniach przeciwstawnych – na rzecz zapewnienia ochrony dla konstytucyjnej zasady swobody wypowiedzi, jak również o szokujących wnioskach, do jakich dotarła specjalna komisja amerykańskiej Izby Reprezentantów. Została ona powołana do wyjaśnienia przypadków cenzurowania treści konserwatywnych w Stanach Zjednoczonych przed kilkoma laty. Dzięki takim właśnie śledztwom mamy jasność co do intencji szermierzy sformułowań o „wolności mediów”, pod którymi ukrywa się mechanizmy lewicowego terroru cenzury i prześladowania tych, którzy rzekomo sieją mis-, mal- lub dezinformację, a w rzeczywistości najczęściej po prostu publikują treści niewygodne dla obozu rewolucji.

 

Do dyskusji o tym problemie, jak również o samej książce zatytułowanej „Misinformacja. Dezinformacja. Malinformacja. Jak powstaje system globalnej cenzury”, która powstała w Instytucie Studiów Doktrynalnych przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi, zaprosiliśmy ciekawe grono prelegentów:

 

  • red. Agnieszka Stelmach (autorka książki)
  • red. Arkadiusz Stelmach
  • prof. Jacek Janowski
  • dr Paweł Momro
  • red. Miłosz Lodowski

 

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 5 grudnia 2024 r. w Warszawie, w dużej sali Centrum Prasowego Foksal, przy ul. Foksal 3/5. Zaczniemy o godz. 18:30. Organizatorami debaty są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Instytut Studiów Doktrynalnych oraz Fundacja Wolność i Własność. Patroni medialni wydarzenia to portal PCh24.pl i pismo „Polonia Christiana”. Zapraszamy – wstęp wolny!

 

 

piotrskarga.pl

 

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.