Jamajka: w obronie nienarodzonych

2011-12-29 00:00:00
Jamajka: w obronie nienarodzonych


Na Jamajce powstaje Ośrodek Świętych Młodzianków dla Kobiet w Kryzysie. Jest to najnowsza inicjatywa Misjonarzy Ubogich w ramach ich akcji obrony życia. Jak informuje Radio Watykańskie, powstałe 30 lat temu zgromadzenie Misjonarzy Ubogich podjęło kampanię w odpowiedzi na międzynarodowe naciski, wywierane na władze wyspiarskiego kraju celem zmiany ustawy aborcyjnej.

Ojciec Richard Ho Lung, założyciel zgromadzenia, zorientował się, że pewne organizacje uzależniają pomoc humanitarną dla Jamajki od tego, czy tamtejsze prawo stanie się bardziej proaborcyjne. Kapłan stwierdził, iż nie wystarcza samo mówienie, że aborcja jest zła, ani prawny zakaz dokonywania jej „na życzenie”. Zresztą ze względów etycznych niedozwolona jest ona także w razie gwałtu czy zagrożenia zdrowia, choćby prawo na nią zezwalało.

Założyciel Misjonarzy Ubogich uznał, że matkom trzeba dać alternatywę aborcji przez konkretną pomoc. Jego zgromadzenie przy wsparciu finansowym papieskiej fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podjęło w stolicy Jamajki Kingston budowę Ośrodka Świętych Młodzianków dla Kobiet w Kryzysie. Ma on zostać otwarty w przyszłym miesiącu. Będą w nim stałe miejsca dla 20 matek z dziećmi, a 200 innych będzie mogło otrzymać pomoc w ciągu dnia.

Niecały rok temu jako rezultat prowadzonej przez Misjonarzy Ubogich kampanii pro-life powstała wspólnota sześciu sióstr troszczących się o matki oczekujące dziecka. Co tydzień obejmują one opieką w klinice 80 do 100 kobiet w ciąży.

Prawo Jamajki zezwala na aborcję, ale tylko w przypadku wad rozwojowych płodu, zagrożenia zdrowia matki albo kiedy poczęcie jest skutkiem gwałtu czy kazirodztwa. Misjonarze Ubogich zorganizowali kampanię wśród pracowników służby zdrowia, nauczycieli i studentów różnych wyznań chrześcijańskich, by przeciwdziałali liberalizacji ustawy. Rząd zrezygnował z planów zmiany prawa aborcyjnego, gdy okazało się, że 65 proc. Jamajczyków jest temu przeciwnych.

Źródło: Radio Watykańskie

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.