Jan Paweł II wobec stanu wojennego

2011-12-12 00:00:00
Jan Paweł II wobec stanu wojennego

Podczas stanu wojennego, Kościół, tak jak wiele razy w ciągu dziejów narodu polskiego stanął po stronie Narodu. O roli, jaką odegrał Jan Paweł II w obliczu stanu wojennego, przypomnieli kardynał Józef Glemp oraz ks. prof. Piotr Nitecki. 


Ks. prof. Nitecki w poniedziałek wziął udział w sesji "Jan Paweł II w obliczu stanu wojennego", którą zorganizował Oddział Wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomniał działania, jakie podejmował Jan Paweł II, doskonale znający sytuację w Polsce. Ks. Nitecki przywoływał słowa Papieża Polaka wypowiedziane 13 grudnia 1981 r. na placu Świętego Piotra: "Nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny. Trzeba uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość Ojczyzny". 
 
Obok publicznych wypowiedzi na temat sytuacji w Polsce Papież podejmował także inne konkretne działania: delegował wysłanników papieskich do Polski, podejmował rozmowy z przedstawicielami rządu w Polsce. Ksiądz prof. Nitecki odczytał również fragmenty listu Ojca Świętego do gen. Jaruzelskiego. Domagał się w nim "zaprzestania działań, które przynoszą ze sobą rozlew krwi bratniej", stanowczo prosił o zniesienie stanu wojennego, respektowanie praw człowieka i rozwiązywanie trudnych spraw metodą dialogu.
 
We wtorek rano, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie podczas Mszy św. upamiętniającej 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, rolę Jana Pawła II przypomniał również prymas senior kardynał Józef Glemp. Przypomniał, że rok 1981 obfitował w wydarzenia "bliskie Kościołowi i bardzo zakorzenione w Kościół". Był to przecież rok, w którym doszło do zamachu na Jana Pawła II i śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego,  a ostatnie dni roku przyniosły wprowadzenie stanu wojennego. 
 
Jak wspominał prymas senior, 13 grudnia podczas modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II "przypomniał nam, żebyśmy wszyscy zachowali ufność Matce Bożej - naszej Opiekunce i Wspomożycielce". Tego samego dnia w godzinach wieczornych na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież ze wspólnoty Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), by modlić się wspólnie z wikariuszem diecezji rzymskiej kard. Ugo Polettim. Ojciec Święty ukazał się wtedy w oknie i wypowiedział słowa zachęty i pociechy – przypomniał kard. Glemp. Jak dodał, Jan Paweł II śledził wydarzenia w kraju, ale "oddalony od Polski, przeżywał to w sposób ogromny. 
 
 
Źródło: naszdziennik.pl, deon.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.