Jan Paweł II wobec stanu wojennego

2011-12-12 00:00:00
Jan Paweł II wobec stanu wojennego

Podczas stanu wojennego, Kościół, tak jak wiele razy w ciągu dziejów narodu polskiego stanął po stronie Narodu. O roli, jaką odegrał Jan Paweł II w obliczu stanu wojennego, przypomnieli kardynał Józef Glemp oraz ks. prof. Piotr Nitecki. 


Ks. prof. Nitecki w poniedziałek wziął udział w sesji "Jan Paweł II w obliczu stanu wojennego", którą zorganizował Oddział Wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomniał działania, jakie podejmował Jan Paweł II, doskonale znający sytuację w Polsce. Ks. Nitecki przywoływał słowa Papieża Polaka wypowiedziane 13 grudnia 1981 r. na placu Świętego Piotra: "Nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny. Trzeba uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość Ojczyzny". 
 
Obok publicznych wypowiedzi na temat sytuacji w Polsce Papież podejmował także inne konkretne działania: delegował wysłanników papieskich do Polski, podejmował rozmowy z przedstawicielami rządu w Polsce. Ksiądz prof. Nitecki odczytał również fragmenty listu Ojca Świętego do gen. Jaruzelskiego. Domagał się w nim "zaprzestania działań, które przynoszą ze sobą rozlew krwi bratniej", stanowczo prosił o zniesienie stanu wojennego, respektowanie praw człowieka i rozwiązywanie trudnych spraw metodą dialogu.
 
We wtorek rano, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie podczas Mszy św. upamiętniającej 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, rolę Jana Pawła II przypomniał również prymas senior kardynał Józef Glemp. Przypomniał, że rok 1981 obfitował w wydarzenia "bliskie Kościołowi i bardzo zakorzenione w Kościół". Był to przecież rok, w którym doszło do zamachu na Jana Pawła II i śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego,  a ostatnie dni roku przyniosły wprowadzenie stanu wojennego. 
 
Jak wspominał prymas senior, 13 grudnia podczas modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II "przypomniał nam, żebyśmy wszyscy zachowali ufność Matce Bożej - naszej Opiekunce i Wspomożycielce". Tego samego dnia w godzinach wieczornych na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież ze wspólnoty Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), by modlić się wspólnie z wikariuszem diecezji rzymskiej kard. Ugo Polettim. Ojciec Święty ukazał się wtedy w oknie i wypowiedział słowa zachęty i pociechy – przypomniał kard. Glemp. Jak dodał, Jan Paweł II śledził wydarzenia w kraju, ale "oddalony od Polski, przeżywał to w sposób ogromny. 
 
 
Źródło: naszdziennik.pl, deon.pl
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.