Japonia: czeski minister przywiózł do Fukushimy figurkę Dzieciątka Jezus

2011-10-24 00:00:00
Japonia: czeski minister przywiózł do Fukushimy figurkę Dzieciątka Jezus


Przebywający w Japonii minister spraw zagranicznych Czech, Karel von Schwarzenberg odwiedził Katolickie Centrum św. Margarity Bourgeois w Fukushimie. W darze ofiarował replikę figurki Praskiego Dzieciątka Jezus (Milostne Jezulatko) – poinformował katolicki tygodnik "Katorikku Shinbun".

Centrum św. Margarity mieści się w budynku pierwszego klasztoru sióstr ze Zgromadzenia Notre Dame. Został on wybudowany w latach 30. XX w. dla misjonarek, które przybyły wówczas do Fukushimy z Kanady. Architektem był Czech, Jozef Skauga. Po wybudowaniu nowego klasztoru przed 20 laty starą siedzibę zamieniono na Katolickie Centrum, w którym znajduje się m.in. Muzeum poświęcone działalności sióstr w Japonii.

Marcowe trzęsienie ziemi w Fukushimie spowodowało duże szkody w Centrum, m.in. częściowemu zniszczeniu uległa duża figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wizytująca klasztor w maju ambasador Czech, Kateřina Fialková, sfotografowała zniszczenia jakich dokonał kataklizm. Następnie pokazała zdjęcia m.in. siostrom karmelitankom w Pradze w Kościele Panny Marii Zwycięskiej, gdzie znajduje się Milostne Jezulatko.

Pani ambasador i siostry postanowiły wysłać do Fukushimy replikę figurki jako wyraz swojej solidarności i modlitwy z miastem dotkniętym trzęsieniem ziemi i wybuchem w elektrowni atomowej.

„Katorikku Shinbun” zamieszcza zdjęcia figurki Praskiego Dzieciątka Jezus w Centrum i szefa czeskiej dyplomacji w towarzystwie japońskiego salezjanina ks. Gentaro Yamano, który mu towarzyszył oraz grupę sióstr i wiernych z Fukushimy.

W Fukushimie, mieście liczącym ok. 300 tys. mieszkańców, ok. 30 sióstr Notre Dame prowadzi zespół szkół różnych szczebli oraz uniwersytet „Sakura no Seibo” (Matki Bożej Kwiatu Wiśni). W mieście są dwie parafie katolickie, których proboszczami są polscy dominikanie: o. Jerzy Widomski i o. Tomasz Pawelec.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.