Japonia: koncerny zaniepokojone niskim wskaźnikiem narodzin

2009-01-28 00:00:00
Japonia: koncerny zaniepokojone niskim wskaźnikiem narodzin

Pracownicy koncernu elektronicznego Canon w Japonii mają dwa razy w tygodniu wychodzić wcześniej z pracy. Zarząd koncernu chce zachęcić ich w ten sposób do prokreacji. Inne japońskie firmy też wprowadziły już podobne zarządzenia.

Borykające się ze skutkami kryzysu finansowego japońskie koncerny muszą sobie także poradzić z innym problemem gospodarczym – niezwykle niskim wskaźnikiem narodzin. W kraju tym wskaźnik rozrodczości wynosi jedynie 1,34 na parę. Japońskie społeczeństwo starzeje się najszybciej na świecie. By utrzymać liczbę populacji, każde małżeństwo musiałoby mieć przynajmniej dwójkę dzieci. Na tak niski odsetek urodzin wpływa nie tylko długi, 12-godzinny dzień pracy, lecz także wysokie koszty życia i nieprzychylne rodzinie prawo państwowe.

Canon ma szeroko zakrojony plan podwyższenia rozrodczości wśród swoich pracowników. Wcześniejsze kończenie pracy, tak by mogli oni dłużej być ze swoimi rodzinami, jest jego częścią – powiedział rzecznik firmy Hiroshi Yoshinaga w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. Program „Światło gaśnie o 17.30”, wprowadzony w fabrykach Canona, pozwoli również koncernowi zaoszczędzić na nadgodzinach wyrabianych przez robotników.

Apel do pracodawców o wcześniejsze wypuszczanie pracowników z pracy wystosowała również Keidanren, największa japońska grupa biznesowa, skupiająca 1300 międzynarodowych firm.

To wspaniałe, że możemy iść do domu wcześniej i nie wstydzić się z tego powodu – powiedział Miwa Iwasaki, pracownik koncernu Canon.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.