Pracownicy koncernu elektronicznego Canon w Japonii mają dwa razy w tygodniu wychodzić wcześniej z pracy. Zarząd koncernu chce zachęcić ich w ten sposób do prokreacji. Inne japońskie firmy też wprowadziły już podobne zarządzenia.
Borykające się ze skutkami kryzysu finansowego japońskie koncerny muszą sobie także poradzić z innym problemem gospodarczym – niezwykle niskim wskaźnikiem narodzin. W kraju tym wskaźnik rozrodczości wynosi jedynie 1,34 na parę. Japońskie społeczeństwo starzeje się najszybciej na świecie. By utrzymać liczbę populacji, każde małżeństwo musiałoby mieć przynajmniej dwójkę dzieci. Na tak niski odsetek urodzin wpływa nie tylko długi, 12-godzinny dzień pracy, lecz także wysokie koszty życia i nieprzychylne rodzinie prawo państwowe.
– Canon ma szeroko zakrojony plan podwyższenia rozrodczości wśród swoich pracowników. Wcześniejsze kończenie pracy, tak by mogli oni dłużej być ze swoimi rodzinami, jest jego częścią – powiedział rzecznik firmy Hiroshi Yoshinaga w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. Program „Światło gaśnie o 17.30”, wprowadzony w fabrykach Canona, pozwoli również koncernowi zaoszczędzić na nadgodzinach wyrabianych przez robotników.
Apel do pracodawców o wcześniejsze wypuszczanie pracowników z pracy wystosowała również Keidanren, największa japońska grupa biznesowa, skupiająca 1300 międzynarodowych firm.
– To wspaniałe, że możemy iść do domu wcześniej i nie wstydzić się z tego powodu – powiedział Miwa Iwasaki, pracownik koncernu Canon.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.