Jasna Góra: relikwie cesarza bł. Karola I Habsburga trafiły do sanktuarium

2008-11-21 00:00:00

Relikwie bł. Karola I Habsburga zostały w piątek przekazane na Jasną Górę. Zostaną umieszczone w Kaplicy Świętych Relikwii, gdzie znajdują się już inne doczesne szczątki świętych i błogosławionych. Ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier uznawany jest za szczególnego orędownika pokoju.

Przekazania relikwii na Jasną Górę dokonał arcyksiąże Rudolf d’Autriche, wnuk błogosławionego cesarza wraz z żoną Helene de Villenfagne de Vogelsanck.

Karol I Habsburg (1887-1922) był przykładnym mężem i ojcem, heroicznym żołnierzem, a gdy został władcą, zabiegał o położenie kresu I wojnie światowej. Za swój główny cel uważał zawarcie pokoju.

Był jedynym władcą popierającym inicjatywę pokojową papieża Benedykta XV. Za pośrednictwem swego szwagra podjął tajne rokowania z Francją. Jego pokojowy plan nie został jednak przyjęty ani przez kraje Ententy, ani przez Berlin.

Jako cesarz starał się wprowadzać w życie społeczną naukę Kościoła wyłożoną przez Leona XIII w encyklice „Rerum novarum”.

Wiedział, że powołaniem chrześcijanina jest dążenie do świętości, również w polityce. Jak zauważył o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów, Karol Habsburg dał się poznać jako władca sprawiedliwy. - Uchodził za człowieka, który kierował się sprawiedliwością. Był kochającym ojcem ośmiorga dzieci, dbającym o ich katolickie wychowanie – przypomniał o. Zachariasz.

Do chwały ołtarzy Karola I Habsburga wyniósł papież Jan Paweł II w październiku 2004 r.

Arcyksiąże podkreślił, że jego przodek żywił szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. - Mój dziadek podróżując po Austro-Węgrzech zatrzymywał się w sanktuariach maryjnych, aby oddać cześć Matce Bożej. To jest główny powód, dla którego przybyłem na Jasną Górę, aby przekazać Jego relikwie - powiedział Rudolf d’Autriche.

Doczesne szczątki Karola Habsburga odebrał podczas uroczystej Mszy św. abp Stanisław Nowak.

Wnuk bł. Karola stara się kontynuować misję Dziadka. Wraz z małżonką czynnie uczestniczy w życiu Kościoła w Szwajcarii, gdzie mieszka. Bierze udział w licznych projektach charytatywnych i socjalnych.

Obecnie trwa proces kanonizacyjny Karola I Habsburga. Rozpoczął się także proces beatyfikacyjny żony cesarza, Zyty z rodu parmeńskich Burbonów, która zmarł w 1989 r.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.