– Przybywamy, by podziękować Polakom za tysiąc lat naszej przyjaźni, która przyniosła tak wiele wspaniałych owoców – powiedział na Jasnej Górze János Székely, biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapest, rozpoczynając Mszę św. stanowiącą najważniejszy punkt narodowej pielgrzymki Węgrów do Polski. Pobyt w naszym kraju ponad tysiąca osób na czele z przewodniczącym węgierskiego parlamentu związany jest z przekazaniem Polsce kierownictwa w Radzie Unii Europejskiej.
W grupie węgierskich pielgrzymów, oprócz wiernych świeckich i duchowieństwa z trzema biskupami, jest także przewodniczący parlamentu węgierskiego László Kövér, który zwrócił uwagę, że dla Węgrów i Polaków ważna powinna być nie tylko historia, ale również przyszłość we wspólnej Europie.
– Węgrów i Polaków łączą nasi wspólni królowie, wspólni święci, wspólne cierpienia, ale również i wspólne chwile chwały. I trzeba by łączyła nas również przyszłość, ale szczególnie chrześcijańska przyszłość wspólnej Europy. Jestem wdzięczny, że mogę tutaj być, niech Bóg błogosławi Węgry, niech Bóg błogosławi Polskę, niech Bóg błogosławi przyjaźń Polaków i Węgrów – powiedział przewodniczący parlamentu węgierskiego.
Podczas powitania w Kaplicy Matki Bożej o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry zauwazył, że jesteśmy świadkami historycznej chwili dla Jasnej Góry i obu narodów. – Jesteśmy świadkami wydarzenia, które wpisuje się mocno w kronikę wydarzeń na Jasnej Górze. Rozpoczęła się pielgrzymka narodu węgierskiego z racji zakończenia prezydencji w Unii Europejskiej i w ten sposób Węgrzy duchowo pragną przekazać tę prezydencję, którą Polska obejmuje 1 lipca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – powiedział przeor Jasnej Góry.
Celem pielgrzymki jest wskazanie, że nasze dwa kraje - Polskę i Węgry - wiele łączy. Wczoraj podczas Apelu Jasnogórskiego o. Bátor Botond, prowincjał węgierskich paulinów, zwrócił uwagę m.in. na przyjaźń, która od wieków łączy oba narody. – Na kilka dni przed przekazaniem przez Węgry Polsce przewodnictwa w Unii Europejskiej stajemy na modlitwie przed Tobą Maryjo. Nasze serca pełne są wdzięczności, bo widzimy, z jak wielką miłością ułożyłaś nasze wspólne dzieje na przestrzeni historii. Dałaś nam przyjaciół. W Twoim „Fiat” ukształtowała się nasza polsko-węgierska przyjaźń – powiedział.
– Urzędowe przekazanie przewodnictwa odbędzie się pojutrze, dokona tego premier Węgier, zostaną przekazane wówczas wszelkie urzędowe sprawy związane z objęciem przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej, ale wydaje mi się, że to przekazanie nie byłoby pełne, gdyby nie było tej części, która wiąże się ze zwykłymi ludźmi, którzy żyją w naszej ojczyźnie – stwierdził László Kövér.
Kövér dodał, że Jasna Góra jest najbardziej odpowiednim miejscem do przeżycia takiej uroczystości. – W Polsce jest wiele miejsc związanych z historią Polski i Węgier, ale Jasna Góra jest najświętszym miejscem do przeżycia tego wydarzenia. Cudowny Obraz przybył tutaj w związku z paulinami, którzy go tu strzegą, a paulini to przecież jedyny w węgierskiej fundacji zakon, który posługuje w Polsce – przypomniał.
Dziś Węgrzy zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00, gdzie uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jánosa Székely. W kazaniu biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapest, wzywał Polaków i Węgrów do odważnego dawania świadectwa wiary w Unii Europejskiej. – Bądźmy w Unii Europejskiej, my: Polacy i Węgrzy tymi, którzy zachowują wartość wiary, życia, rodziny i narodu – mówił węgierski biskup. Zachęcał byśmy – tak, jak śpiewamy w codziennym Apelu Jasnogórskim – czuwali, „czuwali razem”.
Kaznodzieja podkreślił, że Węgrzy są dumni z faktu, iż w konstytucji znalazło się odwołanie do Boga, że „jest w niej zapisane imię Stwórcy, że jest w niej zachowane dziedzictwo chrześcijańskie, że konstytucja broni małżeństwa, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, że światło Boga oświetla konstytucję i społeczeństwo”.
Bp János Székely w imieniu Węgrów podziękował „za tysiąc lat naszej przyjaźni polsko-węgierskiej, za tysiąc lat, które tyle błogosławieństwa przyniosło dla naszych narodów”. – Przybyliśmy podziękować za wielkich naszych świętych: za św. Jadwigę, za bł. Jolantę, św. Kingę, za wielkich naszych przywódców: za Stefana Batorego, za Jana Sobieskiego, w szczególny sposób dziękujemy za bł. Jana Pawła II. Dziękujemy za bł. Euzebiusza – mówił kaznodzieja.
Podczas Mszy św. przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski przekazał Węgrom kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która umieszczona zostanie w katedrze św. Stefana w Budapeszcie. – Ta kopia będzie wystawiona w bazylice św. Stefana, obok jego relikwii, tego króla, który ofiarował Matce Bożej naród węgierski, swoją koronę, państwo węgierskie. Można powiedzieć, że koło się zamknie, jest to z pewnością historyczna chwila – powiedział Imre Molnar, radca ambasady węgierskiej.
W darze dla Jasnej Góry pielgrzymi ofiarowali makietę studni, w której są umieszczeni święci węgierscy z bł. Euzebiuszem, uznawanym za założyciela Zakonu Paulinów. Podczas Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia.
Już wczoraj Węgrzy jako wotum pozostawili na Jasnej Górze kamienny ryngraf, w którym umieszczone jest godło węgierskie podtrzymywane przez dwa anioły oraz napis w dwóch językach „Dziękujemy”. Wotum zostało umieszczone w Kaplicy Cudownego Obrazu.
W narodowej pielgrzymce Węgrów uczestniczą m.in. Kövér László oraz trzech biskupów: bp János Székely, bp Antal Majnek, biskup diecezji mukaczewskiej (Ukraina) oraz bp József Tamás, biskup tytularny Valabrii, archidiecezja Alba Iulia (Rumunia). Towarzyszy im o. Botond Bátor, przełożony węgierskiej prowincji paulinów, zakonu, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.
– Pielgrzymka związana jest z przekazaniem przewodnictwa i chodzi o to, aby pokazać Europie, że nasza wspólnota zbudowana jest na duchowym fundamencie. Mam nadzieję, że Polska przejmie od Węgier tę pałeczkę w sztafecie wierności wartościom chrześcijańskim – powiedział główny organizator László Budai, radny z Szigetszentmiklós, a zarazem przewodniczący samorządowej komisji kultury i mediów.
Jak podkreślają organizatorzy, Węgrzy przyjechali do Polski z nadzieją, że Warszawa na czele unijnej prezydencji będzie kontynuować dzieło Budapesztu – pokazywanie Europie jej prawdziwego, duchowego fundamentu oraz wierność wartościom chrześcijańskim.
1 lipca Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, czyli tzw. prezydencję. Narodowa Pielgrzymka Węgrów przebiega pod hasłem: „Dziękujemy”.
Pielgrzymkę zakończy wieczorna modlitwa różańcowa i poświęcenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla Węgrów. Kopia trafi do bazyliki św. Stefana w Budapeszcie. Węgrzy odwiedzili już Kraków, a z Częstochowy pojadą do Starego Sącza.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy