Jasnogórscy paulini oburzeni pomysłem władz miasta
2010-12-31 00:00:00

- Nawet w najtrudniejszych dla Polski czasach nigdy nie były pobierane opłaty od jasnogórskich pielgrzymów - przypomina o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor Generalny Zakonu Paulinów. Autor wielu publikacji i badań dotyczących ruchu pielgrzymkowego do Częstochowy podkreśla, że propozycja nowych SLD-owskich władz miasta dotycząca opodatkowania turystów i pątników przybywających na Jasną Górę nie jest tylko lokalną sprawą, ale ma znacznie szerszy kontekst.
Choć plany częstochowskich włodarzy pobierania opłat od każdego jasnogórskiego pielgrzyma są na razie raczej w sferze pragnień, to jednak już wywołały niepokój i odczytywane są jako próba ograniczenia pielgrzymowania, a nie przyciągnięcia turystów do Częstochowy.
- Nigdy nie było pobieranej opłaty od pielgrzymów, choć w różnej formie byli oni represjonowani. Koło pomnika cara Aleksandra II zamontowano barierki, które nie pozwalały przejść w szeregach więcej niż ośmiu osobom. Zliczano tych pielgrzymów. Motywowano to też tym, że wichrzycieli, gdyby tam byli, łatwiej byłoby wyłapać. Ale to jest przeszłość. Niedobrze, że musimy to przypominać, że ona nam się kojarzy i widzimy pewne takie analogie - mówi o. Jabłoński.
O. Jabłoński zauważa, że przez dziesięciolecia miasto pomagało Jasnej Górze nie tylko w przyjmowaniu pielgrzymów, ale także w realizowaniu konkretnych inwestycji. Na przykład w okresie międzywojennym podjęło się wyrównania i zagospodarowania placu jasnogórskiego, na którym ustawiono nawet ławki.
Paulin dodaje, że teraz, gdy plany władz Częstochowy są na etapie projektów, ważna jest reakcja Kościoła w Polsce. - To nie jest tylko nasza lokalna sytuacja. Uważam, że musi zareagować Kościół w Polsce. Polskę nie ocaliła teologia w czasie zaborów czy komunizmu, ale ocaliła nas pobożność maryjna, która była związana z Jasną Górą - przypomina zakonnik.
Paulin zauważa, że w ostatnim czasie tym, którzy „szerzą ateizację i laicyzują społeczeństwo, piesze pielgrzymki stoją ością w gardle”. - Zaczęło się dwa lata temu od materialnych uderzeń w tych, którzy kierują ruchem drogowym na trasie pielgrzymek pieszych. Oni po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu mieli otrzymać dokument ważny tylko przez rok. Tymczasem wiemy, że przepisy drogowe tak bardzo się nie zmieniają, a kierowcy otrzymują prawo jazdy najczęściej na czas nieokreślony – podkreśla o. Jabłoński. Zakonnik dodaje, że w takich wypadkach zawsze podaje się jakieś motywy, szukając usprawiedliwienia dziwnych pomysłów. Zapewnia, że Jasna Góra nigdy nie da się „ustawić na poprawność polityczną”.
Definitor Zakonu Paulinów zachęca, by głos w sprawie sprzeciwu wobec opodatkowania pielgrzymów zabrali przedstawiciele dużych grup przybywających na Jasną Górę. - Myślę tu o pielgrzymkach diecezjalnych, maturzystach, a zwłaszcza dużych pieszych grupach, których jest ponad 200. Sadzę, że złożenie jakiegoś protestu byłoby wskazane - mówi o. Jabłoński. Zakonnik dodaje, że „aby zatrzymać pielgrzyma i by miasto miało z tego korzyści, trzeba traktować go jako wyjątkowego gościa, a nie podatnika”.
Nowe władze Częstochowy chcą pobierać opłatę od każdego pielgrzyma i turysty odwiedzającego miasto. Mówi się o kwocie 4 zł. Zebrane w ten sposób środki przeznaczałyby m.in. na promocję miasta oraz budowę i naprawę dróg - czytamy w doniesieniach medialnych Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk doniesieniom tym nie tylko nie zaprzecza, ale uważa to za dobry pomysł zwiększenia dochodów miasta. Podkreśla też, że „szuka różnych rozwiązań, wstępnie rozważa także opłatę, z której zyski byłyby przeznaczone w części na promocję miasta i klasztoru".
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.