Jedna ze wspólnot anglikańskich blisko Kościoła

2009-01-30 00:00:00

Wkrótce po Wielkanocy Benedykt XVI ogłosi decyzję o utworzeniu prałatury personalnej dla Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej – twierdzi na łamach londyńskiego „The Daily Telegraph” Damian Thompson. Katolicki publicysta powołuje się na doniesienia australijskiego portalu internetowego The Record. Właśnie na Antypodach – w Adelaidzie - rezyduje zwierzchnik Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, „abp” John Hepworth.

Według niepotwierdzonych informacji Kongregacja Nauki Wiary miała zarekomendować utworzenie prałatury personalnej dla wspólnoty anglikańskiej, która jako całość pragnie pełnej jedności z Kościołem katolickim. Należy do niej niemal pół miliona wiernych. Jej pasterze 5 października 2007 roku podpisali się pod Katechizmem Kościoła Katolickiego. W oddzielnym oświadczeniu stwierdzili, iż przyjmują, że najpełniejsze i autentyczne wyrażenie wiary katolickiej można znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Wiary tej pragną nauczać i strzec.

Tradycyjna Wspólnota Anglikańska oddzieliła się od kierowanego przez arcybiskupa Canterbury Kościoła Anglikańskiego w związku z udzieleniem „święceń kapłańskich” kobietom, ordynowaniem na „biskupa” kobiet czy zdeklarowanego homoseksualisty.

Pełna jedność tej wspólnoty z Rzymem będzie najpoważniejszym wydarzeniem w liczących niemal 500 lat dziejach relacji katolicko-anglikańskich – twierdzi The Record. Portal wskazuje, że związane z tym wydarzeniem uroczystości doskonale wpisywałyby się w Rok Jubileuszowy św. Pawła, tym bardziej, iż do czasów Reformacji bazylika św. Pawła za Murami była ściśle związana z angielską rodziną panującą.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.