Hierarchowie, którzy wizytują diecezje irlandzkie, w związku z ujawnionymi przypadkami molestowania dzieci przez duchownych, dostrzegają oznaki nadziei na odnowę wiary w kraju.
W związku z trwającymi wizytacjami hierarchów, wyznaczonych przez Watykan, w całym kraju odbywają się nabożeństwa pokutne, podczas których duchowni wraz z wiernymi proszą Boga o przebaczenie za grzechy, jakich dopuścili się w ostatnich latach niektórzy spośród nich. Jednocześnie kapłani proszą o wybaczenie ofiary molestowania seksualnego.
Podczas Mszy św., która odbyła się wczoraj, tj. 21 lutego w katedrze w Dublinie z udziałem kard. Seana O’Malleya, nadzorującego śledztwo watykańskie, abp Diamuid Martin mówił o „wielkiej ranie” zadanej Kościołowi i odpowiedzialności duchownych za nadużycia. Hierarcha podziękował ofiarom za ich odwagę w „przełamaniu milczenia”. Podkreślił, że archidiecezja w Dublinie „już nigdy nie będzie tą sama archidiecezją, co przed laty”. Na zawsze pozostanie rana. – Archidiecezja w Dublinie nie spocznie, dopóki ostatnia ofiara wykorzystywania nie zazna pokoju w duszy i w pełni będzie się cieszyć z tego, że jest osobą taką, jaką chciał Bóg, by była – powiedział. Obaj hierarchowie umyli nogi kilku ofiarom i członkom ich rodzin.
Podobne uroczystości odbywają się w całym kraju. Kard. Sean O’Malley wizytuje archidiecezję w Dublinie. Spotyka się z ofiarami nadużyć duchownych oraz ich rodzinami. Wizytacje odbywają się w zakonach i w seminariach. Kardynał podkreślił, że podczas wizytacji „spotyka się z ogromnym cierpieniem”, wynikającym z „tragicznego wykorzystywania seksualnego nieletnich”, które spowodowało „głęboki niepokój, skutkujący różnymi uzależnieniami, rozbiciem związków, cierpieniem rodzin, a nawet samobójstwami” – Rany powstałe w Irlandii, w następstwie zła, jakie tam miało miejsce, są głębokie i przypominają nam rany zadane Chrystusowi. Hierarcha wskazał jednak na „zbawczą moc krzyża”, poprzez który może przyjść uzdrowienie.
Wizytacje prowadzą także arcybiskup Toronto Thomas Collins, kard. Cormac Murphy-O’Connor z Westministeru i abp Timothy Dolan z Nowego Jorku. Wyniki ich prac mają być przedstawione papieżowi, w postaci specjalnych raportów, jeszcze przed Wielkanocą. Rzecznik abp Dolana podkreślił, że „widzi on dużą nadzieję na odnowę wiary w Irlandii”.
Źródło: CNA, AS