Jest nadzieja na odnowę wiary w Irlandii, po skandalu z udziałem duchownych

2011-02-22 00:00:00
Jest nadzieja na odnowę wiary w Irlandii, po skandalu z udziałem duchownych

Hierarchowie, którzy wizytują diecezje irlandzkie, w związku z ujawnionymi przypadkami molestowania dzieci przez duchownych, dostrzegają oznaki nadziei na odnowę wiary w kraju.

W związku z trwającymi wizytacjami hierarchów, wyznaczonych przez Watykan, w całym kraju odbywają się nabożeństwa pokutne, podczas których duchowni wraz z wiernymi proszą Boga o przebaczenie za grzechy, jakich dopuścili się w ostatnich latach niektórzy spośród nich. Jednocześnie kapłani proszą o wybaczenie ofiary molestowania seksualnego. 

Podczas Mszy św., która odbyła się wczoraj, tj. 21 lutego w katedrze w Dublinie z udziałem kard. Seana O’Malleya, nadzorującego śledztwo watykańskie, abp Diamuid Martin mówił o „wielkiej ranie” zadanej Kościołowi i odpowiedzialności duchownych za nadużycia. Hierarcha podziękował ofiarom za ich odwagę w „przełamaniu milczenia”. Podkreślił, że archidiecezja w Dublinie „już nigdy nie będzie tą sama archidiecezją, co przed laty”. Na zawsze pozostanie rana. – Archidiecezja w Dublinie nie spocznie, dopóki ostatnia ofiara wykorzystywania nie zazna pokoju w duszy i w pełni będzie się cieszyć z tego, że jest osobą taką, jaką chciał Bóg, by była – powiedział. Obaj hierarchowie umyli nogi kilku ofiarom i członkom ich rodzin.

Podobne uroczystości odbywają się w całym kraju. Kard. Sean O’Malley wizytuje archidiecezję w Dublinie. Spotyka się z ofiarami nadużyć duchownych oraz ich rodzinami. Wizytacje odbywają się w zakonach i w seminariach. Kardynał podkreślił, że podczas wizytacji „spotyka się z ogromnym cierpieniem”, wynikającym z „tragicznego wykorzystywania seksualnego nieletnich”, które spowodowało „głęboki niepokój, skutkujący różnymi uzależnieniami, rozbiciem związków, cierpieniem rodzin, a nawet samobójstwami” – Rany powstałe w Irlandii, w następstwie zła, jakie tam miało miejsce, są głębokie i przypominają nam rany zadane Chrystusowi. Hierarcha wskazał jednak na „zbawczą moc krzyża”, poprzez który może przyjść uzdrowienie.

Wizytacje prowadzą także arcybiskup Toronto Thomas Collins, kard. Cormac Murphy-O’Connor z Westministeru i abp Timothy Dolan z Nowego Jorku. Wyniki ich prac mają być przedstawione papieżowi, w postaci specjalnych raportów, jeszcze przed Wielkanocą. Rzecznik abp Dolana podkreślił, że „widzi on dużą nadzieję na odnowę wiary w Irlandii”.

Źródło: CNA, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.