Kaczmarek: uniwersytety coraz częściej poddają się autocenzurze

2012-01-27 00:00:00
Kaczmarek: uniwersytety coraz częściej poddają się autocenzurze

Współautor głośnego dokumentu o Wojciechu Jaruzelskim przyznaje, że nie wie dlaczego „Towarzysz Generał idzie na wojnę” jest uważany za kontrowersyjny. Wszak uzasadnienie niedawnego wyroku w procesie w sprawie stanu wojennego jest kompatybilne z tym, co historycy mieli do powiedzenia w jego filmie.

Spotkanie toruńskiego Klubu Polonia Chistiana, na którym zaprezentowany miał zostać film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „Towarzysz Generał idzie na wojnę” zostało odwołane. Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika najprawdopodobniej przestraszył się reakcji „Gazety Wyborczej” na pokazanie na uczelni prawdy o stanie wojennym. 
 
Jako oficjalne powody odwołania wydarzenia podano dwie przyczyny: po pierwsze – po spotkaniu organizatorzy przewidzieli możliwość zakupienia filmu, po drugie – aula miała być wynajęta instytucji niedziałającej w ramach uczelni. Na zmianę charakteru spotkania z wyłączeniem sprzedaży dziekan też się nie zgodził. Choć, w jego przekonaniu, uniwersytet jest ośrodkiem wolnej debaty, to debata powinna być merytoryczna, a ta - twierdzi prof. Rozkosz - nie była tak przygotowana.  
 
Zdaniem Roberta Kaczmarka środowiska uniwersyteckie coraz częściej ulegają "autocenzurze". - Przecież gdyby pan dziekan był człowiekiem rozsądnym, to zorganizowałby również pokaz filmu pani Zmarz-Koczanowicz "Noc z generałem", w którym pokazała towarzysza Jaruzelskiego jako osobę przeżywającą różne dylematy w związku z wprowadzeniem stanu wojennego – mówi reżyser. I przypomina, że tezy zawarte w filmie zostały ostatnio potwierdzone choćby przez wyrok sądowy, jaki zapadł w sprawie Czesława Kiszczaka oskarżonego o wprowadzenie stanu wojennego. Uzasadnienie wyroku jest kompatybilne z tym, co historycy mieli do powiedzenia w dokumencie "Towarzysz generał idzie na wojnę".
 
- Nie wiem, co jest przyczyną tego strachu, ale pewnie chodzi o ten fragment filmu, który dotyczy Bronisława Geremka i jego rozmów ze Stanisławem Cioskiem - zastanawia się Robert Kaczmarek. Reżyser przypomina, że jest fakt jest znany już od 1995 roku i był wielokrotnie przywoływany. Problem zaczął się dopiero wtedy, gdy informacje w nim zawarte zostały upublicznione setkom tysięcy telewidzów. Według przytoczonej w filmie relacji ówczesnego ministra ds. związków zawodowych, Stanisława Cioska, Geremek  2 grudnia 1981 r. sugerował mu siłowe rozwiązanie problemu „Solidarności”!
 
 
PiotrSkarga.pl, „Nasz Dziennik” 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!