Kalifornia ”postindustrialnym piekłem”

2011-10-18 00:00:00
Kalifornia ”postindustrialnym piekłem”

W Kalifornii kryzys jest bardziej widoczny niż w innych amerykańskich stanach. Ekonomiści z California Lutheran University przekonują, że Kalifornia staje się „piekłem postindustrialnym”, z którego ucieka klasa średnia, a do którego wciąż przybywają ci, którzy myślą, że zrealizują swoje marzenia.

Dyrektor Economic Research Center w California Lutheran University, Bill Watkins zwraca uwagę, że w Kalifornii wciąż dobrze się żyje osobom bardzo zamożnym, administracji publicznej i najlepiej opłacanym robotnikom. Dla zdecydowanej większości mieszkańców, to nie jest dobre miejsce do życia.

Watkins mówi, że w Kalifornii szybciej niż w innych stanach rośnie bezrobocie, które wynosi obecnie 12 proc. - więcej niż średnia krajowa. W ubóstwie żyje 16,1 proc. obywateli. Ten wskaźnik także jest wyższy niż średnia krajowa, aż o 10 punktów procentowych.

Dwie ogromne aglomeracje stanu, miasta Fresno i San Bernardino uważane są za jedne z największych miast w Stanach Zjednoczonych. Ponad jedna trzecia mieszkańców tych miast żyje w skrajnym ubóstwie. San Bernardino jest drugim najuboższym miastem w Stanach, po słynnym Detroit.

W Kalifornii średnia wartość domów spadła o ponad 100 tys. dol. Co roku tylko 50 tys. spośród 150 tys. absolwentów wyższych uczelni znajduje pracę. Klasa średnia opuszcza stan. 

Wielkim problemem są zatłoczone autostrady i przerwy w dostawach wody, a także poziom nauczania w szkołach publicznych. Wszystkie te elementy, zdaniem ekonomistów, wpływają na to, że Kalifornia staje się „piekłem postindustrialnym”.

Ekonomiści nie wróżą stanowi świetlanej przyszłości. Mówią, że jest on pełen kontrastów. Jest tu piękna przyroda, ale także częste trzęsienia ziemi i potężne pożary. Mieszkają tutaj ludzie zaliczający się do najbogatszych na świecie, ale jest też wiele biedaków i bezdomnych. Widoczne jest ogromne rozwarstwienie społeczeństwa, bardzo wysoki poziom ubóstwa i przestępczości.

Źródło: Catholic Online, AS
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.