Kalifornia: właściciel domu ukarany za zgromadzenia religijne

2011-09-22 00:00:00
Kalifornia: właściciel domu ukarany za zgromadzenia religijne

Chrześcijańskie małżeństwo z Kalifornii zostało ukarane grzywną przez Radę Miasta za brak „warunkowego pozwolenia na użytkowanie” swojego domu w celu prowadzenia studiów biblijnych i spotkań modlitewnych.

Małżeństwo Frommów z Kalifornii jest zbulwersowane postępowaniem władz, które zdecydowały się na tak daleko idącą ingerencję w prywatne życie, godzącą w wolność osobistą i wolność zgromadzeń.

Państwo Frommowie od czerwca 2010 r. prowadzili w swoim domu, znajdującym się na przedmieściach San Juan Capistrano, niedzielną szkółkę biblijną. Wcześniej takie spotkania odbywały się w innym budynku, który obecnie jest remontowany. Czasami w ich domu gromadziło się od 6 do 40 osób.

Frommowie twierdzą, że nigdy ich goście nie zakłócali porządku, a ich posesja jest na tyle duża, że uczestnicy spotkań nie mieli problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania.

W kwietniu ubiegłego roku władze miasta San Juan Capistrano powiadomiły Frommów, że naruszyli lokalne przepisy dot. organizowania spotkań w dzielnicy  mieszkalnej. Nakazali im też zapłacić grzywnę w wysokości 200 dol.

Przepisy lokalne zabraniają organizacjom religijnym oraz non profit prowadzenia swojej działalności w dzielnicach mieszkalnych, jeśli nie uzyskają specjalnego zezwolenia na użytkowanie własnej posesji do tych celów. Zakaz ten stosuje się w odniesieniu do „kościołów, świątyń, synagog, klasztorów i innych miejsc kultu religijnego oraz innych organizacji społecznych i braterskiej służby".

Władze zareagowały na wniosek prawdopodobnie jednego z sąsiadów Frommów, który złożył skargę. Frommowie nie wiedzą kto to zrobił. 

W sumie od maja ub. roku Frommowie muszą zapłacić grzywnę z odsetkami, która wynosi obecnie 300 dol. Władze zagroziły, że w razie nie dostosowania się do ich wezwania, będzie nałożona jeszcze wyższa grzywna.

Frommowie już się odwołali od decyzji.

Prezes Pacific Justice Institute (PJI) Brad Dacus, który reprezentuje Frommów przed sądem skrytykował postępowanie władz. „Nałożenie brutalnego wymogu uzyskania zezwolenia na studiowanie Biblii w domu jest skandaliczne” – napisał w komunikacie prasowym. „Nieoficjalne spotkania w domu nie mogą być traktowane podejrzliwie przez władze, lub gorzej niż inne spotkania z przyjaciółmi, tylko dlatego, że mają charakter religijny" – dodał.

Dacus oświadczył w rozmowie z portalem LifeSiteNews.com (LSN), że jeśli grzywna  nie zostanie cofnięta, wówczas będzie to oznaczało zagrożenie dla wolności religijnej w całym kraju.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.