W Kanadzie rusza proces, który ma pozwolić 28-letniej Olivii Pratten, poczętej w wyniku in vitro, ustalić tożsamość ojca. To pierwszy tego typu proces w Ameryce Północnej. – Chodzi o to, aby większość społeczeństwa uznała, że my też mamy swoje prawa i potrzeby – mówi kobieta.
Olivia Pratten od dwóch lat walczy o to, aby poznać biologicznego ojca. W końcu udało się jej wnieść sprawę do sądu. Kobieta jest oburzona faktem, iż dzieci poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia traktuje się jak obywateli drugiej kategorii. Pozbawia się je prawa do poznania swoich prawdziwych rodziców, w szczególności zaś ojca – dawcę nasienia.
W kanadyjskiej prasie pojawia się wiele artykułów dotyczących problemów związanych z metodą in vitro. Dziennikarze apelują o zmianę ustawy adopcyjnej w taki sposób, aby zobowiązać lekarzy do prowadzenia i przetrzymywania przez wiele lat dokumentacji dotyczącej darczyńców komórek rozrodczych. Ma to umożliwić dzieciom poczętym w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego, po osiągnięciu przez nie 19. roku życia, poznać prawdziwą tożsamość swoich rodziców.
W poniedziałek prawnik Pratten - Joseph Arvay argumentował przed Sądem Najwyższym w Brytyjskiej Kolumbii, że jego klientka ma „fundamentalne prawo” do poznania tożsamości swojego biologicznego ojca. Dodał, że takie samo prawo ma tysiące innych dzieci poczętych z komórek oddanych przez anonimowych darczyńców. Jego zdaniem dzieci te muszą mieć zapewnione takie same prawa jak dzieci adoptowane.
Prokurator prowincji domagał się w Sądzie Najwyższym oddalenia wniosku kobiety, twierdząc, że lekarz, który przeprowadził zapłodnienie in vitro u jej matki, nie posiada już odpowiedniej dokumentacji. Sąd Najwyższy nie zgodził się na oddalenie wniosku kobiety i w tym tygodniu rozpoczęło się przesłuchanie stron.
Gwen Landolt, wiceprezes REAL Women Canada stwierdziła, że sprawa ta pokazuje, jak bardzo istotne jest to, by dzieci były poczynane w kochającym się związku małżeńskim. – Dziecko, jak stanowi Deklaracja Praw Dziecka, ma prawo do poznania swojej przeszłości, swoich przodków, ma prawo wiedzieć skąd pochodzi. Dziecko potrzebuje matki i ojca, i musi wiedzieć, kim oni są – podkreśliła Landolt.
Wiceprezes REAL Women Canada zauważyła, że właśnie z tego powodu w prowincji zmieniono prawo, zezwalając dzieciom adoptowanym na poznanie tożsamości swoich rodziców biologicznych. Takie samo prawo powinno przysługiwać dzieciom poczętym w wyniku in vitro.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS