Kanada: Karta Praw Człowieka wykorzystywana do dyskryminacji chrześcijan
2008-07-09 00:00:00
Katolicki ordynariusz Calgary w Kanadzie zaapelował do władz prowincji Alberta o uchylenie fragmentu terytorialnej Karty Praw Człowieka, wykorzystywanego do dyskryminacji chrześcijan.
W minioną niedzielę (6 lipca) bp Frederick Henry skierował list w tej sprawie do premiera Alberty, Eda Stelmacha. Wskazał, że na terenie całego kraju pogarsza się sytuacja chrześcijan. Wykorzystywane są w tym celu ustawy mające w zamyśle chronić pewne grupy społeczeństwa przed pogardą czy nienawiścią. Tymczasem praktyka sądownicza wskazuje, że uniemożliwiają one Kościołowi pełnienie swej misji i nie respektują wolności sumienia.
Ordynariusz Calgary przytoczył kwietniowy wyrok trybunału praw człowieka stanu Ontario, nakazujący protestanckiej organizacji charytatywnej rezygnację z zawodowego kodeksu moralnego i wprowadzenie dla swych pracowników tak zwanego szkolenia antydyskryminacyjnego. Wspomniany trybunał orzekł ponadto odszkodowanie dla zwolnionej pracowniczki, która naruszyła zasady moralne, do których przestrzegania sama się zobowiązała. Bp Henry domaga się zapewnienia każdej instytucji religijnej swobody w zakresie wymagań, jakie stosuje wobec swoich pracowników.
Kolejnym przykładem gwałcenia ludzkich sumień jest wyrok trybunału praw człowieka w Saskatchewan, orzekający winę urzędnika stanu cywilnego, który odmówił uznania związku homoseksualnego. Ordynariusz Calgary domaga się uznania w tych przypadkach klauzuli sumienia. Wskazuje też na kolejny przykład, tym razem ze stanu Alberta. Tamtejszy trybunał praw człowieka wymierzył grzywnę pastorowi protestanckiemu, który przed sześciu laty wysłał do lokalnej gazety list wskazujący na katastrofalne skutki homoseksualizmu. – Przypadki te wskazują, że fragmenty ustawodawstwa mające bronić praw człowieka w istocie wymierzone są w prawo człowieka do uczestnictwa w debacie publicznej – stwierdza bp Frederick Henry.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.