Kanada: Karta Praw Człowieka wykorzystywana do dyskryminacji chrześcijan

2008-07-09 00:00:00
Kanada: Karta Praw Człowieka wykorzystywana do dyskryminacji chrześcijan

Katolicki ordynariusz Calgary w Kanadzie zaapelował do władz prowincji Alberta o uchylenie fragmentu terytorialnej Karty Praw Człowieka, wykorzystywanego do dyskryminacji chrześcijan.

W minioną niedzielę (6 lipca) bp Frederick Henry skierował list w tej sprawie do premiera Alberty, Eda Stelmacha. Wskazał, że na terenie całego kraju pogarsza się sytuacja chrześcijan. Wykorzystywane są w tym celu ustawy mające w zamyśle chronić pewne grupy społeczeństwa przed pogardą czy nienawiścią. Tymczasem praktyka sądownicza wskazuje, że uniemożliwiają one Kościołowi pełnienie swej misji i nie respektują wolności sumienia.

Ordynariusz Calgary przytoczył kwietniowy wyrok trybunału praw człowieka stanu Ontario, nakazujący protestanckiej organizacji charytatywnej rezygnację z zawodowego kodeksu moralnego i wprowadzenie dla swych pracowników tak zwanego szkolenia antydyskryminacyjnego. Wspomniany trybunał orzekł ponadto odszkodowanie dla zwolnionej pracowniczki, która naruszyła zasady moralne, do których przestrzegania sama się zobowiązała. Bp Henry domaga się zapewnienia każdej instytucji religijnej swobody w zakresie wymagań, jakie stosuje wobec swoich pracowników.

Kolejnym przykładem gwałcenia ludzkich sumień jest wyrok trybunału praw człowieka w Saskatchewan, orzekający winę urzędnika stanu cywilnego, który odmówił uznania związku homoseksualnego. Ordynariusz Calgary domaga się uznania w tych przypadkach klauzuli sumienia. Wskazuje też na kolejny przykład, tym razem ze stanu Alberta. Tamtejszy trybunał praw człowieka wymierzył grzywnę pastorowi protestanckiemu, który przed sześciu laty wysłał do lokalnej gazety list wskazujący na katastrofalne skutki homoseksualizmu. – Przypadki te wskazują, że fragmenty ustawodawstwa mające bronić praw człowieka w istocie wymierzone są w prawo człowieka do uczestnictwa w debacie publicznej – stwierdza bp Frederick Henry.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.