Kanada: katolik odmawia płacenia podatków, by nie finansować aborcji
2008-10-27 00:00:00
Obywatel Kanady, który rok temu został uznany winnym niepłacenia podatków, gdyż nie chce wspierać rządu w finansowaniu aborcji, przegrał swoją apelację przed Sądem Ławy Królowej w prowincji Nowy Brunszwik – donosi sieć radiowo-telewizyjna CBC.
David Little, 64-letni gorliwy katolik, mieszkaniec Wyspy Księcia Edwarda, w połowie lat 90. XX wieku przestał płacić podatki i wypełniać roczne zeznania podatkowe w proteście przeciwko rządowym dotacjom dla zabiegów aborcji.
24 października, podczas rozprawy apelacyjnej przed sądem wyższej instancji w Fredericton, Little – bez pomocy adwokata – argumentował, że ubiegłoroczny wyrok, uznający go winnym niepłacenia podatków dochodowych powinien zostać odrzucony, gdyż narusza jego religijne przekonania gwarantowane przez Kanadyjską Kartę Praw i Swobód.
W swej dwuipółgodzinnej mowie Little często odwoływał się do Biblii, podkreślając, że jego zdaniem aborcja jest "czymś obrzydliwym".
Prowadzący rozprawę sędzia Hugh McLellan przypomniał mężczyźnie, by trzymać się przesłanek prawniczych, a nie moralnych i politycznych, po czym oznajmił, iż nie dopatrzył się błędów w orzeczeniu sądu niższej instancji i oddalił zażalenie.
Little po wyjściu z sali przyznał, że nie jest zaskoczony decyzją sądu, sugerując, że zamierza domagać się sprawiedliwości przed Sądem Najwyższym Kanady. Wyraził też przekonanie, że ostatecznie wygra sprawę, a nawet gdyby mu się to nie udało, i tak nie zmieni swego zdania i nie będzie płacić podatków wspierających aborcję. – Pójdę do więzienia i zgniję tam, ponieważ dopóki nie zostanie zmienione prawo, nie będę płacił – zapowiedział.
Little założył specjalną stronę internetową, dzięki której zbiera pieniądze na swoją obronę. Kilka miesięcy temu z całą rodziną przeniósł się do Alberton w zachodniej części Wyspy Księcia Edwarda, ponieważ w tamtejszych szpitalach nie wykonuje się aborcji. Kanadyjczyka wspiera kilku zamożnych darczyńców.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.