Kanada: Marsz dla życia w 40. rocznicę legalizacji aborcji
2009-05-18 00:00:00
Ponad 12 tys. ludzi maszerowało 14 maja w Ottawie w obronie życia i manifestowało przed parlamentem – donosi Radio Watykańskie. Obrońcy życia demonstrowali w 40. rocznicę zatwierdzenia przez rząd Kanady ustawy o dopuszczalności aborcji. Przez 40 ostatnich lat zabito w Kanadzie ponad 3,5 mln nienarodzonych dzieci.
Na początku manifestacji kard. Marc Ouellet, arcybiskup Quebeku, zwrócił się do parlamentarzystów o usunięcie z prawa kanadyjskiego ustawy, która dopuszcza dokonanie aborcji w dziewiątym miesiącu ciąży. Prymas Kanady wezwał swych rodaków do budowania kultury życia, która chroni rodzinę oraz ludzkie istnienie – informuje rozgłośnia watykańska.
– Jesteśmy odpowiedzialni za prawa człowieka w naszym kraju, szczególnie za prawa dotyczące najsłabszych: dzieci w łonie matek, ludzi starszych i niepełnosprawnych – stwierdził kard. Ouellet. Hierarcha dodał, że „kiedy mówi się o ogromnym kryzysie finansowym, nadszedł czas, aby zacząć również mówić o kryzysie moralnym. To czas poszukiwania sprawiedliwości wobec ofiar i budowania kultury życia”.
– Mamy prawo głośno wołać o sprawiedliwość. Prawo do życia jest właśnie wołaniem o sprawiedliwość – powiedział abp Thomas Collins.
W manifestacji wzięło udział 12 przedstawicieli parlamentu. Poseł Jeff Watson (ur. w 1971 r.), powiedział, że przyszedł na świat, gdy jego matka była nastolatką. Przeżył dzięki temu, że został oddany do adopcji. – Troje z siedmiorga poczętych dzieci nie doczeka swoich narodzin – dodał Watson. – Moje pokolenie płaci wysoką cenę za ludzkie życie. Nie wystarczy, aby aborcja w Kanadzie była nielegalna, musimy zagwarantować prawa, na mocy których aborcja w naszym kraju będzie nie do pomyślenia.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.