Kanada: metropolita Ottawy odprawił Mszę św. według Mszału z 1962 r.

2008-01-18 00:00:00

Metropolita Ottawy abp Terrence Thomas Prendergast sprawował pierwszą w swoim życiu Mszę św. „trydencką”. Hierarcha przewodniczył łacińskiej liturgii podczas wizyty w parafii p.w. św. Klemensa, w której liturgie według Mszału z 1962 r. są odprawiane od 20 lat.


W ottawskiej parafii pracuje trzech księży z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, którego członkowie już w 1988 r. otrzymali specjalne zezwolenie Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy św. według Mszału z 1962 r.

Arcybiskup przyznał, że nigdy nie miał okazji sprawować Eucharystii według Mszału sprzed reformy liturgicznej, gdyż święcenia kapłańskie przyjął dopiero w 1972 r. – Wtedy nastąpiła nowa epoka w liturgii – przyznał 64-letni jezuita w rozmowie z kanadyjskim tygodnikiem "Western Catholic Reporter".

Duchowny, były nauczyciel łaciny i greki, nie miał problemu z posługiwaniem się Mszałem przedsoborowym, potrzebował jednak wcześniej szczegółowo zapoznać się z tymi fragmentami liturgii, które dotyczyły błogosławienia i spalania kadzidła. – Jeszcze przed przyjazdem tutejsi księża wypożyczyli mi łacińskie podręczniki, wyjaśniające znaczenie poszczególnych gestów i modlitw – ujawnił abp Prendergast.

Wizyta hierarchy zrobiła duże wrażenie na parafianach, którzy uczestniczyli w sprawowanej przez metropolitę Mszy św. Od kilku miesięcy hierarcha konsekwentnie zachęca parafie w archidiecezji Ottawa, by, zgodnie ze wskazaniami papieża Benedykta XVI zawartymi w liście apostolskim "Summorum Pontificum", korzystać z tradycyjnego Mszału i coraz częściej wprowadzać takie elementy liturgiczne jak chorał gregoriański.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.