Kanada: pochwała pobożności ludowej

2010-10-28 00:00:00
Kanada: pochwała pobożności ludowej

Pobożność ludowa pozwala biskupom poznać, jakie są duchowe potrzeby i dary ich wiernych. Pokazuje też, w jaki sposób wiara przenika do codziennego życia mieszkańców Kanady – napisali kanadyjscy biskupi w dokumencie na temat pobożności ludowej.

Kanadyjscy biskupi szczególny nacisk kładą na pobożność eucharystyczną, której wyrazem są adoracje, nabożeństwa czterdziestogodzinne oraz procesje na Boże Ciało – informuje Radio Watykańskie. W dokumencie episkopatu zaznaczono, że w Kanadzie szczególnie żywe jest nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Dotyczy to zwłaszcza ludności tubylczej, której bardzo bliskie jest duchowe macierzyństwo Maryi.

Według kanadyjskich biskupów, pomimo postępującej sekularyzacji niektóre tradycyjne formy pobożności wciąż pozostają dość żywe. Świadczy o tym między innymi fakt, że cztery największe sanktuaria w tym kraju są odwiedzane co roku przez ponad 2,5 mln pielgrzymów.

Dokument przytacza też w końcu niedawny list Benedykta XVI do seminarzystów i zawartą w nim pochwałę pobożności ludowej. Dla Papieża – piszą biskupi – jest ona jednym z największych bogactw Kościoła, w niej bowiem wiara staje się ciałem.

Dokument został przygotowany wcześniej, jednak z jego ogłoszeniem zwlekano do kanonizacji br. Andrzeja Bessetta, twórcy największego na świecie sanktuarium św. Józefa. Jego życie i dzieło pokazują, jak ważna jest w Kanadzie pobożność ludowa – czytamy w dokumencie.

Źródło: Radio Watykańskie
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!