Kanada: proaborcyjni politycy trwają w stanie grzechu ciężkiego
2008-03-19 00:00:00

W toczącej się w Kanadzie debacie na temat kościelnego zakazu udzielania Komunii św. proaborcyjnym politykom, głos zabrał metropolita Ottawy abp Terrence Thomas Prendergast. W wywiadzie, udzielonym portalowi "LifeSiteNet", hierarcha wyjaśnił, dlaczego osobom, publicznie popierającym aborcję, odmawia się pełnego uczestnictwa we Mszy św. – informuje KAI.
W tym kontekście hierarcha odwołuje się do Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan.915), podkreślającym, że "do Komunii św. nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim".
– Okazuje się więc, że polityk, który sam nie bierze udziału w aborcji, ale popiera prawa kobiety do takiego aktu, albo w jakikolwiek inny sposób manifestuje swoje poparcie dla aborcji, jest winny ciężkiego grzechu i następnie uparcie trwa w tym grzesznym stanie - wyjaśnia metropolita.
Arcybiskup podkreślił, że decyzja o odmowie Komunii św. wynika z troski o tych katolików (w tym wypadku polityków), którzy dopuszczają się obrazy. – Kościół troszczy się o każdego, który trwa w ciężkim grzechu, mając nadzieję, że środki lecznicze - a tak należy rozumieć ekskomunikę i interdykt - naprowadzą go na drogę prawdy naszej wiary - tłumaczy 64-letni hierarcha, który jednocześnie zwraca uwagę, że już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa mówiło się o konieczności przyjęcia właściwej postawy wiary przed otrzymaniem Komunii św. - Św. Paweł w 1 Liście do Koryntian mówi, że chrześcijanin, zanim przyjmie Komunię, powinien przeprowadzić rachunek sumienia i dopiero po koniecznym nawróceniu przyjąć Ciało Pańskie " - dodaje urodzony w Montrealu duchowny.
Abp Prendergast przyznaje, że podziwia polityków za ich chęć służenia publicznemu dobru, za ich gotowość do poświęceń, jednak akcentuje, że właściwą motywacją do tych działań zawsze powinna być troska o sprawiedliwość, ład i wspólne dobro. – Jednym z największych obszarów, na którym sprawiedliwość działa najbardziej skutecznie, jest ochrona życia w łonie matki i przez wszystkie etapy ludzkiego życia. Aborcja jest sprzeczna z wizją Kościoła - opartą na nauczaniu Jezusa, na nienaruszalności niewinnego ludzkiego życia, łącznie z nienarodzonym i na przekonaniu, że urzędnicy publiczni muszą chronić najsłabszych społeczeństwie – precyzuje arcybiskup.
Hierarcha zauważa, że decyzja o podjęciu takich środków jak ekskomunika nie przychodzi łatwo. Jednak wyrasta ona z przekonania, iż obojętność wobec tej kwestii może być powodem zgorszenia u innych katolików, którzy widząc brak krytyki wobec proaborcyjnego stanowiska, również zaczęliby akceptować taką postawę, schodząc na złą drogę. – Tym jest właśnie zgorszenie. Trzeba robić wszystko, co jest możliwe, by chronić innych przed odejściem z drogi Chrystusa - to jest przed zgorszeniem – powiedział metropolita.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.