Kanada: Sąd Najwyższy rozważa sprawę legalizacji poligamii

2010-11-23 00:00:00
Kanada: Sąd Najwyższy rozważa sprawę legalizacji poligamii

W Kanadzie Sąd Najwyższy zajął się rozpatrzeniem konstytucyjności prawa, zabraniającego poligamii. Po wielu nieudanych próbach ścigania poligamii w prowincji Brytyjskiej Kolumbii, prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby ten rozstrzygnął, czy prawo zakazujące poligamii jest zgodne z Kanadyjską Kartą Praw i Wolności Obywatelskich. Ma on także rozstrzygnąć, jakie ewentualnie zarzuty mogą być stosowane w odniesieniu do osób, które dopuszczają się poligamii, zwłaszcza z nieletnimi.

Sprawa została ponownie wniesiona, po tym jak SN już raz odrzucił pozew przeciw przywódcom sekty mormońskiej Williamowi Blackmorowi i Jamesowi Olerowi we wrześniu 2009 r. Sąd uzasadniając swoją decyzję powoływał się wówczas na „trudności techniczne” związane z koniecznością wyboru specjalnego oskarżyciela.

Obecnie prokurator generalny, Michael De Jong stwierdził, że niezasadne będzie odwoływanie się od wyroku w sprawie przeciw Blackmorowi w sytuacji, gdy wątpliwości budzi art. 293 kodeksu karnego. Dlatego tym razem zwrócił się do SN z wnioskiem o rozstrzygnięcie konstytucyjności jego zapisu, zwłaszcza, że Blackmore twierdzi, iż podjęto wobec niego działania, które naruszają jego wolność religijną.

Sędzia ma przesłuchać co najmniej 30 świadków, w tym ekspertów prawnych, socjologów i ludzi żyjących w związkach poligamicznych. Orzeczenie w sprawie ma zapaść pod koniec stycznia.

Obrońcy tradycyjnej rodziny już dawno przestrzegali, że uznanie tzw. małżeństw osób tej samej płci otworzy furtkę prowadzącą do legalizacji związków poligamicznych. Notabene, Blackmore powołuje się na precedens zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych, uznając że również osoby żyjące w związkach poligamicznych mają do tego prawo.

Źródło: LifeSiteNews.,com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Widać wyraźnie dlaczego tak bardzo zależy niektórym siłom antychrześcijańskim na legalizacji związków homoseksualnych. Jest to bowiem otwarcie furtki do prawnego uznania innych związków – nawet może obecnie trudnych do wyobrażenia - sprzeciwiających się tradycyjnemu małżeństwu między jednym mężczyzną i jedną kobietą.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!