Kanada: Sąd Najwyższy rozważa sprawę legalizacji poligamii
2010-11-23 00:00:00

W Kanadzie Sąd Najwyższy zajął się rozpatrzeniem konstytucyjności prawa, zabraniającego poligamii. Po wielu nieudanych próbach ścigania poligamii w prowincji Brytyjskiej Kolumbii, prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby ten rozstrzygnął, czy prawo zakazujące poligamii jest zgodne z Kanadyjską Kartą Praw i Wolności Obywatelskich. Ma on także rozstrzygnąć, jakie ewentualnie zarzuty mogą być stosowane w odniesieniu do osób, które dopuszczają się poligamii, zwłaszcza z nieletnimi.
Sprawa została ponownie wniesiona, po tym jak SN już raz odrzucił pozew przeciw przywódcom sekty mormońskiej Williamowi Blackmorowi i Jamesowi Olerowi we wrześniu 2009 r. Sąd uzasadniając swoją decyzję powoływał się wówczas na „trudności techniczne” związane z koniecznością wyboru specjalnego oskarżyciela.
Obecnie prokurator generalny, Michael De Jong stwierdził, że niezasadne będzie odwoływanie się od wyroku w sprawie przeciw Blackmorowi w sytuacji, gdy wątpliwości budzi art. 293 kodeksu karnego. Dlatego tym razem zwrócił się do SN z wnioskiem o rozstrzygnięcie konstytucyjności jego zapisu, zwłaszcza, że Blackmore twierdzi, iż podjęto wobec niego działania, które naruszają jego wolność religijną.
Sędzia ma przesłuchać co najmniej 30 świadków, w tym ekspertów prawnych, socjologów i ludzi żyjących w związkach poligamicznych. Orzeczenie w sprawie ma zapaść pod koniec stycznia.
Obrońcy tradycyjnej rodziny już dawno przestrzegali, że uznanie tzw. małżeństw osób tej samej płci otworzy furtkę prowadzącą do legalizacji związków poligamicznych. Notabene, Blackmore powołuje się na precedens zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych, uznając że również osoby żyjące w związkach poligamicznych mają do tego prawo.
Źródło: LifeSiteNews.,com, AS
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Widać wyraźnie dlaczego tak bardzo zależy niektórym siłom antychrześcijańskim na legalizacji związków homoseksualnych. Jest to bowiem otwarcie furtki do prawnego uznania innych związków – nawet może obecnie trudnych do wyobrażenia - sprzeciwiających się tradycyjnemu małżeństwu między jednym mężczyzną i jedną kobietą.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.