Kanada: sąd podtrzymał zakaz poligamii

2011-11-24 00:00:00
Kanada: sąd podtrzymał zakaz poligamii


Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie podtrzymał 121-letni zakaz poligamii, wskazując, że przepisy chroniące związki monogamiczne są „wyraźnie uzasadnione w wolnym i demokratycznym społeczeństwie”. Zezwolenie na poligamię byłoby bardzo szkodliwe dla społeczeństwa – stwierdził sędzia Robert Bauman. Przewodniczący składu sędziowskiego, podkreślił, że najbardziej ucierpiałyby kobiety i dzieci, a w dalszej kolejności społeczeństwo jako całość oraz monogamiczna instytucja małżeństwa. 

W styczniu 2009 roku, Winston Blackmore i James Oler ze społeczności mormońskiej w Bountiful, w Kolumbii Brytyjskiej zostali aresztowani i oskarżeni – zgodnie z art. 293 kodeksu karnego – o to, że zawarli, wbrew prawu, związki małżeńskie z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Blackmore potwierdził, że miał 26 żon, które urodziły mu łącznie 108 dzieci. Upierał się, że wskutek aresztowania naruszono jego prawo do wolności religijnej. (sic!)

We wrześniu sąd odrzucił pozew przeciw przywódcom sekty mormońskiej. Sędzia uzasadniając swoją decyzję powołał się wówczas na „trudności techniczne”, związane z koniecznością wyboru specjalnego oskarżyciela.

Po nieudanych próbach ścigania poligamii w prowincji Kolumbii Brytyjskiej, prokurator generalny Michael De Jong zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby ten rozstrzygnął, czy prawo zakazujące poligamii jest zgodne z Kanadyjską Kartą Praw i Wolności Obywatelskich. Sąd miał także zadecydować, jakie ewentualnie zarzuty mogą być stosowane w odniesieniu do osób, które dopuszczają się poligamii, zwłaszcza z nieletnimi. 

De Jong zwracał wówczas uwagę na fakt, że niezasadne będzie odwoływanie się od wyroku w sprawie przeciw Winstonowi Blackmore w sytuacji, gdy wątpliwości budzi art. 293 kodeksu karnego. Dlatego zwrócił się do SN z wnioskiem o rozstrzygnięcie konstytucyjności jego zapisu, zwłaszcza, że Blackmore twierdził, iż podjęto wobec niego działania, które naruszają jego wolność religijną.

Blackmore powołał się także na precedens zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych, uznając że również osoby żyjące w związkach poligamicznych mają do tego prawo. 

Sędziowie Sądu Najwyższego po przesłuchaniu wielu świadków uznali, że wciąż pozostaje w mocy zakaz poligamii, która w sposób szczególny narusza prawa nieletnich, wstępujących w tego typu związki.

Organizacje zwalczające poligamię w Kanadzie nie kryją zadowolenia z wyroku sądu. Wcześniej obawiały się poważnie, że tzw. casus homoseksualny może przyczynić się do legalizacji wielożeństwa.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.