Kanada: sąd podtrzymał zakaz poligamii

2011-11-24 00:00:00
Kanada: sąd podtrzymał zakaz poligamii


Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie podtrzymał 121-letni zakaz poligamii, wskazując, że przepisy chroniące związki monogamiczne są „wyraźnie uzasadnione w wolnym i demokratycznym społeczeństwie”. Zezwolenie na poligamię byłoby bardzo szkodliwe dla społeczeństwa – stwierdził sędzia Robert Bauman. Przewodniczący składu sędziowskiego, podkreślił, że najbardziej ucierpiałyby kobiety i dzieci, a w dalszej kolejności społeczeństwo jako całość oraz monogamiczna instytucja małżeństwa. 

W styczniu 2009 roku, Winston Blackmore i James Oler ze społeczności mormońskiej w Bountiful, w Kolumbii Brytyjskiej zostali aresztowani i oskarżeni – zgodnie z art. 293 kodeksu karnego – o to, że zawarli, wbrew prawu, związki małżeńskie z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Blackmore potwierdził, że miał 26 żon, które urodziły mu łącznie 108 dzieci. Upierał się, że wskutek aresztowania naruszono jego prawo do wolności religijnej. (sic!)

We wrześniu sąd odrzucił pozew przeciw przywódcom sekty mormońskiej. Sędzia uzasadniając swoją decyzję powołał się wówczas na „trudności techniczne”, związane z koniecznością wyboru specjalnego oskarżyciela.

Po nieudanych próbach ścigania poligamii w prowincji Kolumbii Brytyjskiej, prokurator generalny Michael De Jong zwrócił się do Sądu Najwyższego, aby ten rozstrzygnął, czy prawo zakazujące poligamii jest zgodne z Kanadyjską Kartą Praw i Wolności Obywatelskich. Sąd miał także zadecydować, jakie ewentualnie zarzuty mogą być stosowane w odniesieniu do osób, które dopuszczają się poligamii, zwłaszcza z nieletnimi. 

De Jong zwracał wówczas uwagę na fakt, że niezasadne będzie odwoływanie się od wyroku w sprawie przeciw Winstonowi Blackmore w sytuacji, gdy wątpliwości budzi art. 293 kodeksu karnego. Dlatego zwrócił się do SN z wnioskiem o rozstrzygnięcie konstytucyjności jego zapisu, zwłaszcza, że Blackmore twierdził, iż podjęto wobec niego działania, które naruszają jego wolność religijną.

Blackmore powołał się także na precedens zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych, uznając że również osoby żyjące w związkach poligamicznych mają do tego prawo. 

Sędziowie Sądu Najwyższego po przesłuchaniu wielu świadków uznali, że wciąż pozostaje w mocy zakaz poligamii, która w sposób szczególny narusza prawa nieletnich, wstępujących w tego typu związki.

Organizacje zwalczające poligamię w Kanadzie nie kryją zadowolenia z wyroku sądu. Wcześniej obawiały się poważnie, że tzw. casus homoseksualny może przyczynić się do legalizacji wielożeństwa.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.