Kanada: Urzędnicy cenzurują reklamy antyaborcyjne

2008-01-29 00:00:00

Władze trzech kanadyjskich miast: St. John’s (prowincja Nowa Fundlandia), Hamilton (Ontario) i Fredericton (Nowy Brunszwik) nakazały zdjąć umieszczone na środkach transportu publicznego antyaborcyjne reklamy, prezentowane w ramach publicznej kampanii edukacyjnej, koordynowanej przez organizację Life Canada, uważając, że są one „nieodpowiednie” i „kontrowersyjne” – donosi LifeSiteNews.com.


Na plakatach widnieje napis: „Dziewięć miesięcy... tak długo jest dopuszczalna aborcja w Kanadzie. Aborcja: czy nie posunęliśmy się za daleko?”. Na plakacie umieszczony jest profil kobiety w zaawansowanej ciąży i adres strony internetowej poświęconej problemowi aborcji w Kanadzie. Inny plakat zawiera następującą treść: „Ludzkie serce zaczyna bić w 22 dniu od poczęcia. Obecnie w Kanadzie to serce może przestać bić przed urodzeniem dziecka, bez żadnej przyczyny medycznej. Aborcja: czy nie posunęliśmy się za daleko?”

Reklamy takie zostały ściągnięte ze wszystkich autobusów w St. John’s w piątek, zaraz po tym jak władze miasta poinformowały lokalny oddział organizacji Right to Life (Prawo do życia), że reklama jest „nieodpowiednia”. Reklamy ściągano także w innych miastach, wskutek pojedynczych skarg organizacji proaborcyjnych, jak np. organizacji Newfoundland Sexual Health Centre, która twierdziła, że aborcji w Nowej Fundlandii można dokonywać tylko do 15 tygodnia ciąży. Stąd, zdaniem przedstawicieli organizacji, reklama jest nieodpowiednia. Tymczasem, tak naprawdę, zgodnie z obowiązującym prawem federalnym, aborcja dopuszczalna jest w każdym wypadku i w każdym trymestrze ciąży. 

Zdaniem Patricka Hanlona, szefa organizacji antyaborcyjnej Right For Life w St. John’s aborcji dokonuje się u kobiet w ciąży pomiędzy 16. a 20. tygodniem w lokalnym szpitalu. Natomiast kobiety, które chcą zabić nienarodzone dzieci po 20. tygodniu ciąży są wysyłane poza prowincję na koszt państwa.

Hanlon nie zamierza rezygnować z reklam. Nie zgadza się z zarzutami o ich niestosowność i zamierza przedstawić dokumentację, która jasno wykaże, że reklamy są właściwe. Uważa ponadto, że w tej sprawie „wraca się do kwestii wolności wypowiedzi”.

Ściągnięcie reklam wywołało więcej zamieszania i kontrowersji niż same reklamy. Sprawa została nagłośniona przez lokalne i ogólnokrajowe media.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.