Kapłana winien cechować ewangeliczny radykalizm

2008-05-28 00:00:00

Do ewangelicznego radykalizmu i dawania pierwszeństwa modlitwie przed działaniem, gdyż od niej zależy skuteczność pracy kapłańskiej, zachęca księży Kongregacja ds. Duchowieństwa w liście na Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Obchodzi się go – w tym roku już po raz 14. – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która przypada 30 maja. Przesłanie podpisali prefekt tej dykasterii kard. Cláudio Hummes i jej sekretarz abp Mauro Piacenza.

Autorzy listu, opublikowanego 13 kwietnia, przypominają, że „od osobistej więzi każdego z Panem Jezusem w dużej mierze zależy misja Kościoła”. Zachęcają, by nie ulegać pokusie traktowania kapłaństwa jako raz przyjętego zobowiązania, które można wypełnić „machinalnie”, realizując program duszpasterski.

„Jedynym właściwym wymiarem naszego świętego powołania jest radykalizm” – czytamy w przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Autorzy wskazują, że jakakolwiek postawa inna niż rzeczywista relacja z Chrystusem „może stać się ideologiczna”. Również wymagany nieraz ogrom pracy „nie powinien nas zniechęcać, lecz skłaniać do jeszcze bardziej uważnej troski o naszą kapłańską tożsamość”.

Kongregacja ds. Duchowieństwa zachęca księży do wierności codziennemu sprawowaniu Eucharystii. Trzeba to czynić „nie po to tylko, by spełnić obowiązek duszpasterski”, ale by „zaspokoić bezwzględną osobistą potrzebę, która jest jedynym właściwym motywem kapłańskiego życia”.

Zwierzchnicy dykasterii ponawiają wysuniętą już wcześniej propozycję organizowania całodobowej adoracji eucharystycznej celem „wypraszania dostatecznej liczby świętych powołań kapłańskich”.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.