Do ewangelicznego radykalizmu i dawania pierwszeństwa modlitwie przed działaniem, gdyż od niej zależy skuteczność pracy kapłańskiej, zachęca księży Kongregacja ds. Duchowieństwa w liście na Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Obchodzi się go – w tym roku już po raz 14. – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która przypada 30 maja. Przesłanie podpisali prefekt tej dykasterii kard. Cláudio Hummes i jej sekretarz abp Mauro Piacenza.
Autorzy listu, opublikowanego 13 kwietnia, przypominają, że „od osobistej więzi każdego z Panem Jezusem w dużej mierze zależy misja Kościoła”. Zachęcają, by nie ulegać pokusie traktowania kapłaństwa jako raz przyjętego zobowiązania, które można wypełnić „machinalnie”, realizując program duszpasterski.
„Jedynym właściwym wymiarem naszego świętego powołania jest radykalizm” – czytamy w przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Autorzy wskazują, że jakakolwiek postawa inna niż rzeczywista relacja z Chrystusem „może stać się ideologiczna”. Również wymagany nieraz ogrom pracy „nie powinien nas zniechęcać, lecz skłaniać do jeszcze bardziej uważnej troski o naszą kapłańską tożsamość”.
Kongregacja ds. Duchowieństwa zachęca księży do wierności codziennemu sprawowaniu Eucharystii. Trzeba to czynić „nie po to tylko, by spełnić obowiązek duszpasterski”, ale by „zaspokoić bezwzględną osobistą potrzebę, która jest jedynym właściwym motywem kapłańskiego życia”.
Zwierzchnicy dykasterii ponawiają wysuniętą już wcześniej propozycję organizowania całodobowej adoracji eucharystycznej celem „wypraszania dostatecznej liczby świętych powołań kapłańskich”.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.