Kara śmierci: Rada Europy przywołuje Łotwę do porządku
2008-09-26 00:00:00
– Przywrócenie kary śmierci nigdy nie będzie tematem debaty w Radzie Europy ani w Unii Europejskiej – oświadczył przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Luis Maria de Puig. Odpowiedział w ten sposób przewodniczącemu Komisji Praw Człowieka Parlamentu Łotwy, który wzywał do debaty na ten temat.
– Łotwa stała się członkiem Rady Europy w 1995 r. i w 1999 r. ratyfikowała Protokół nr 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, znoszący formalnie karę śmierci. Jej przywrócenie postawiłoby pod znakiem zapytania członkostwo w Radzie Europy każdego kraju, w którym zdarzyłoby się takie jej naruszenie – ostrzegł Luis Maria de Puig.
Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy powiedział, że martwią go niedawne deklaracje na temat kary śmierci, które miał uczynić Minister Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Łotwy oraz Przewodniczący Komisji Praw Człowieka Parlamentu Łotwy. – Te deklaracje są sprzeczne z wartościami, których powinni bronić politycy na takich stanowiskach. Żadne zabójstwo, żadna zbrodnia, nawet najstraszniejsza nie może usprawiedliwiać kary śmierci i oczekujemy od reprezentantów Krajów Członkowskich Rady Europy jasnego wspierania tych wspólnych wartości. Dlatego zwrócę się do Komisji Prawnej i Praw Człowieka o bardzo wnikliwe zainteresowanie się tą sprawą – zapowiedział Luis Maria de Puig.
Jedynym krajem członkowskim Rady Europy, który w Kodeksie Karnym przewiduje karę śmierci, jest Rosja. Mimo zapewnień w chwili przystąpienia do Rady Europy, Rosja nadal nie zlikwidowała tego zapisu a uchwaliła jedynie moratorium na jej wykonywanie.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...