Kard. A. Canizares: chrześcijaństwo nadało Hiszpanii tożsamość
2008-03-03 00:00:00
– Czy to się komuś podoba, czy nie, to chrześcijaństwo nadało Hiszpanii tożsamość – powiedział metropolita Toledo kard. Antonio Cañizares Llovera. W przemówieniu z okazji przyjęcia go do Królewskiej Akademii Historii w Madrycie zwrócił uwagę, że w okresie panowania Wizygotów w tym kraju wykształciły się dziedzictwo, pamięć i tożsamość. Zdaniem prymasa Hiszpanii, proces ten był możliwy tylko dzięki nierozerwalnym więziom z chrześcijaństwem.
Kardynał zwrócił uwagę, że refleksja nad korzeniami kraju pomaga zrozumieć przeszłość i spojrzeć w przyszłość. – Czy Hiszpania dnia jutrzejszego będzie chrześcijańska? Będzie, jeśli nie zapomni o swoich korzeniach i żywić będzie pamięć o swej tożsamości – mówił metropolita Toledo. – Moglibyśmy zadać radykalne pytanie: czy nadal to będzie Hiszpania, jeśli przestanie być chrześcijańska, jeśli zatrze pamięć o swoim pochodzeniu, swych początkach, a więc jeśli wyprze się swych korzeni i chrześcijańskich fundamentów? – zastanawiał się purpurat.
Hierarcha zauważył także, że dominująca obecnie kultura, skupiona na dniu dzisiejszym, pragnie skazać historyczną prawdę na zapomnienie i lekceważyć ją. – Ale aby zapomnieć o tej historii lub aby zniekształcić ją, wymazać z pamięci albo pozwolić naszym korzeniom obumrzeć, trzeba byłoby przestać być tym, kim jesteśmy, zniknąć i dlatego pozbawić się jakiejkolwiek przyszłości – oświadczył 62-letni hierarcha, kierujący prymasowskim arcybiskupstwem od października 2002 r.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.