Kard. A. Sodano odprawił Mszę św. za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

2010-04-16 00:00:00
Kard. A. Sodano odprawił Mszę św. za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano odprawił w bazylice św. Piotra w Watykanie Mszę św. za dusze prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W homilii, odwołując się do książki Jana Pawła II „Przekroczyć próg nadziei” wezwał, by patrzeć na Chrystusa jako na jedyną drogę, dzięki której jesteśmy w stanie dostrzec światło w tragicznych chwilach historii. Kard. Sodano będzie reprezentował Ojca Świętego na uroczystościach pogrzebowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Jan Paweł II powtarzał, że światło to pochodzi od Kogoś, kto jest miłością i kto stale powtarza nam: „Nie lękajcie się” – stwierdził emerytowany sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że „w świetle wiary wiemy, że nie utraciliśmy na zawsze tych, którzy odeszli. Wiemy, że któregoś dnia ujrzymy ich znowu. Wyznajemy to w akcie wiary: wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”.

Nawiązując do czytania z Apokalipsy (14,13): „Błogosławieni, którzy w Panu umierają (...), niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny”, kardynał powiedział: – Chcielibyśmy to dziś powtórzyć naszym drogim zmarłym: tak, Panie Prezydencie Polski, tak, mężczyźni i kobiety tego szlachetnego narodu, odpoczywajcie po waszych trudach, a mieliście ich wiele w życiu. Wielu trudów zaznaliście, wiedzcie jednak, że wasze dobre uczynki pójdą za wami.

Zawierzając w miłosierne dłonie Ojca, który jest w niebie, wszystkich, którzy nagle zginęli w tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem, zawierzamy także licznych polskich wojskowych, w straszliwy sposób zgładzonych w Katyniu w 1940 roku – mówił dalej włoski purpurat. Dodał, że zbrodnia katyńska „to typowy przykład tajemnicy zła w ludzkiej historii”.

Niech na ich grobach powiewa zawsze biało-czerwona flaga Ojczyzny, a obok niej chwalebny krzyż Chrystusa niech przypomina wszystkim, że wiara tych, którzy nas poprzedzili w Domu Ojca, jest i dla nas przykładem – podkreślił dziekan Kolegium Kardynalskiego. Wyraził przekonanie, że „tak w dogmacie świętych obcowania odczuwać będziemy zawsze ich bliskość”.

Wśród koncelebransów tej liturgii było pięciu innych kardynałów kurialnych: Angelo Comastri, Walter Kasper, Bernard Law, Giovanni Battista Re i Edmund Szoka, a także wielu innych hierarchów. Obecny był substytut do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu abp Fernando Filoni.

Licznie reprezentowany był korpus dyplomatyczny, akredytowany zarówno przy Stolicy Apostolskiej, jak i przy rządzie włoskim i Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), mającej siedzibę w Rzymie. Obok ambasador Polski Hanny Suchockiej obecnych było ponad 30 ambasadorów innych państw, m.in. Niemiec, Australii, Austrii, Kanady, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Izraela, Libanu, Litwy, Zakonu Maltańskiego, szeregu innych krajów europejskich, Ameryki Łacińskiej i azjatyckich. Kilkanaście innych placówek dyplomatycznych reprezentowali ich kierownicy w randze chargé d’affaires oraz sekretarze i radcy ambasad.

Przybyli ambasadorzy i wysokiej rangi pracownicy ambasady polskiej przy rządzie włoskim i FAO z Polski (ambasador we Włoszech Jerzy Chmielewski i stały przedstawiciel przy FAO Wojciech Ostrowski), jak również członkowie najwyższych władz Zakonu Maltańskiego z wielkim kanclerzem Jeanem-Pierre Mazerym na czele. Władze włoskie reprezentował wiceburmistrz Rzymu Mauro Cutrufo.

Wczoraj Nuncjatura Apostolska w Polsce podała do wiadomości, że na uroczystościach pogrzebowych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem papież Benedykt XVI będzie reprezentowany przez kard. Angelo Sodano. Delegat Ojca Świętego weźmie udział zarówno w uroczystościach żałobnych w Warszawie dnia 17 bm., jak i w pogrzebie w Krakowie dnia 18 bm.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.