Kard. Arinze przestrzegł biskupów azjatyckich przed ”udziwnieniami” liturgicznymi
2009-08-18 00:00:00

Kardynał Francis Arinze, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przestrzegł azjatyckich biskupów przed liturgicznymi „osobliwościami” i fałszywą koncepcją inkulturacji. Hierarcha watykański zaniepokojony jest także tańcami wykonywanymi podczas Mszy św. – donosi agencja CWN.
W homilii wygłoszonej 16 sierpnia w Manili podczas Mszy św. kończącej zgromadzenie biskupów azjatyckich kard. Arinze, jako specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI, zachęcił hierarchów do popierania właściwej adoracji eucharystycznej.
– Adoracja – mówił – przejawia się w gestach przyklęknięcia, głębokiego pokłonu, oddania czci i milczenia w obecności Pana. Azjatyckie kultury mają głębokie poczucie sacrum i transcendencji. Cześć okazywana przedstawicielom władzy świeckiej w Azji czasami przejawia się w postaci złożonych dłoni, przyklęknięcia, pokłonienia się, oddania czci lub odejścia, gdy pojawi się wysoki dostojnik. Dlatego wprowadzenie tej wartości kulturowej w celu właściwego oddawania czci Eucharystycznemu Jezusowi nie powinno być zbyt trudne. Moda obowiązująca w niektórych częściach świata, polegająca na nie umieszczaniu klęczników w kościołach, nie powinna być kopiowana przez Kościół w Azji – stwierdził hierarcha.
Kard. Arinze przestrzegał biskupów azjatyckich przed fałszywą inkulturacją oraz niestosowaniem się do norm liturgicznych.
– To w jaki sposób winna być udzielana Komunia św. powinno być wyraźnie wskazane i monitorowane, i nie powinno się zezwalać na żadne lokalne udziwnienia. W obrządku łacińskim Komunię św. mogą brać do ręki tylko kapłani koncelebrujący Mszę św. Wszyscy inni, kleryk czy osoba świecka otrzymują ją z rąk kapłana. Nie jest też właściwe ściąganie jakiejkolwiek części stroju kapłańskiego przez duchownego tylko dlatego, że klimat jest gorący i wilgotny. Jeśli zajdzie taka konieczność biskup może wydać zarządzenie o stosowaniu lżejszych szat. Także nie do przyjęcia jest, aby ksiądz celebrans opowiadał się za lokalnym strojem zamiast przyjęcia powszechnie zatwierdzonych szat liturgicznych przeznaczonych do celebracji Mszy św., bądź też by duchowni używali koszyków i kieliszków do wina do udzielania Świętej Eucharystii. Jest to źle pojęta inkulturacja – podkreślił hierarcha watykański.
Kard. Arinze zaznaczył również, że podczas Mszy św. winno być czytane wyłącznie Pismo św. a nie inne pisma, czy księgi innych religii, choćby były nawet bardzo inspirujące. Nie są dopuszczalne nawet pisma świętych, czy założycieli zakonów.
Kardynał przestrzegał przed wprowadzaniem do celebracji Mszy św. elementów niezgodnych z liturgią, przed wszelkimi „udziwnieniami” wymyślonymi przez księży w sobotni wieczór. Zaznaczył, że szczególnie nie do przyjęcia są tańce wykonywane podczas Mszy św., gdyż odciągają one uwagę wiernych od modlitwy. – Ludzie przychodzą na Mszę św. nie dla rekreacji, ale by adorować Boga, oddawać Mu chwałę i dziękować, prosić o przebaczenie grzechów, a także by zanosić prośby o dobra duchowe i doczesne – podkreślił hierarcha.
Źródło: CWN, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.