Kard. Arinze przestrzegł biskupów azjatyckich przed ”udziwnieniami” liturgicznymi
2009-08-18 00:00:00

Kardynał Francis Arinze, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przestrzegł azjatyckich biskupów przed liturgicznymi „osobliwościami” i fałszywą koncepcją inkulturacji. Hierarcha watykański zaniepokojony jest także tańcami wykonywanymi podczas Mszy św. – donosi agencja CWN.
W homilii wygłoszonej 16 sierpnia w Manili podczas Mszy św. kończącej zgromadzenie biskupów azjatyckich kard. Arinze, jako specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI, zachęcił hierarchów do popierania właściwej adoracji eucharystycznej.
– Adoracja – mówił – przejawia się w gestach przyklęknięcia, głębokiego pokłonu, oddania czci i milczenia w obecności Pana. Azjatyckie kultury mają głębokie poczucie sacrum i transcendencji. Cześć okazywana przedstawicielom władzy świeckiej w Azji czasami przejawia się w postaci złożonych dłoni, przyklęknięcia, pokłonienia się, oddania czci lub odejścia, gdy pojawi się wysoki dostojnik. Dlatego wprowadzenie tej wartości kulturowej w celu właściwego oddawania czci Eucharystycznemu Jezusowi nie powinno być zbyt trudne. Moda obowiązująca w niektórych częściach świata, polegająca na nie umieszczaniu klęczników w kościołach, nie powinna być kopiowana przez Kościół w Azji – stwierdził hierarcha.
Kard. Arinze przestrzegał biskupów azjatyckich przed fałszywą inkulturacją oraz niestosowaniem się do norm liturgicznych.
– To w jaki sposób winna być udzielana Komunia św. powinno być wyraźnie wskazane i monitorowane, i nie powinno się zezwalać na żadne lokalne udziwnienia. W obrządku łacińskim Komunię św. mogą brać do ręki tylko kapłani koncelebrujący Mszę św. Wszyscy inni, kleryk czy osoba świecka otrzymują ją z rąk kapłana. Nie jest też właściwe ściąganie jakiejkolwiek części stroju kapłańskiego przez duchownego tylko dlatego, że klimat jest gorący i wilgotny. Jeśli zajdzie taka konieczność biskup może wydać zarządzenie o stosowaniu lżejszych szat. Także nie do przyjęcia jest, aby ksiądz celebrans opowiadał się za lokalnym strojem zamiast przyjęcia powszechnie zatwierdzonych szat liturgicznych przeznaczonych do celebracji Mszy św., bądź też by duchowni używali koszyków i kieliszków do wina do udzielania Świętej Eucharystii. Jest to źle pojęta inkulturacja – podkreślił hierarcha watykański.
Kard. Arinze zaznaczył również, że podczas Mszy św. winno być czytane wyłącznie Pismo św. a nie inne pisma, czy księgi innych religii, choćby były nawet bardzo inspirujące. Nie są dopuszczalne nawet pisma świętych, czy założycieli zakonów.
Kardynał przestrzegał przed wprowadzaniem do celebracji Mszy św. elementów niezgodnych z liturgią, przed wszelkimi „udziwnieniami” wymyślonymi przez księży w sobotni wieczór. Zaznaczył, że szczególnie nie do przyjęcia są tańce wykonywane podczas Mszy św., gdyż odciągają one uwagę wiernych od modlitwy. – Ludzie przychodzą na Mszę św. nie dla rekreacji, ale by adorować Boga, oddawać Mu chwałę i dziękować, prosić o przebaczenie grzechów, a także by zanosić prośby o dobra duchowe i doczesne – podkreślił hierarcha.
Źródło: CWN, AS
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.