Kard. Arinze przestrzegł biskupów azjatyckich przed ”udziwnieniami” liturgicznymi

2009-08-18 00:00:00
Kard. Arinze przestrzegł biskupów azjatyckich przed ”udziwnieniami” liturgicznymi

Kardynał Francis Arinze, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przestrzegł azjatyckich biskupów przed liturgicznymi „osobliwościami” i fałszywą koncepcją inkulturacji. Hierarcha watykański zaniepokojony jest także tańcami wykonywanymi podczas Mszy św. – donosi agencja CWN.

W homilii wygłoszonej 16 sierpnia w Manili podczas Mszy św. kończącej zgromadzenie biskupów azjatyckich kard. Arinze, jako specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI, zachęcił hierarchów do popierania właściwej adoracji eucharystycznej.

– Adoracja – mówił – przejawia się w gestach przyklęknięcia, głębokiego pokłonu, oddania czci i milczenia w obecności Pana. Azjatyckie kultury mają głębokie poczucie sacrum i transcendencji. Cześć okazywana przedstawicielom władzy świeckiej w Azji czasami przejawia się w postaci złożonych dłoni, przyklęknięcia, pokłonienia się, oddania czci lub odejścia, gdy pojawi się wysoki dostojnik. Dlatego wprowadzenie tej wartości kulturowej w celu właściwego oddawania czci Eucharystycznemu Jezusowi nie powinno być zbyt trudne. Moda obowiązująca w niektórych częściach świata, polegająca na nie umieszczaniu klęczników w kościołach, nie powinna być kopiowana przez Kościół w Azji – stwierdził hierarcha.

Kard. Arinze przestrzegał biskupów azjatyckich przed fałszywą inkulturacją oraz niestosowaniem się do norm liturgicznych.

– To w jaki sposób winna być udzielana Komunia św. powinno być wyraźnie wskazane i monitorowane, i nie powinno się zezwalać na żadne lokalne udziwnienia. W obrządku łacińskim Komunię św. mogą brać do ręki tylko kapłani koncelebrujący Mszę św. Wszyscy inni, kleryk czy osoba świecka otrzymują ją z rąk kapłana. Nie jest też właściwe ściąganie jakiejkolwiek części stroju kapłańskiego przez duchownego tylko dlatego, że klimat jest gorący i wilgotny. Jeśli zajdzie taka konieczność biskup może wydać zarządzenie o stosowaniu lżejszych szat. Także nie do przyjęcia jest, aby ksiądz celebrans opowiadał się za lokalnym strojem zamiast przyjęcia powszechnie zatwierdzonych szat liturgicznych przeznaczonych do celebracji Mszy św., bądź też by duchowni używali koszyków i kieliszków do wina do udzielania Świętej Eucharystii. Jest to źle pojęta inkulturacja – podkreślił hierarcha watykański.

Kard. Arinze zaznaczył również, że podczas Mszy św. winno być czytane wyłącznie Pismo św. a nie inne pisma, czy księgi innych religii, choćby były nawet bardzo inspirujące. Nie są dopuszczalne nawet pisma świętych, czy założycieli zakonów.

Kardynał przestrzegał przed wprowadzaniem do celebracji Mszy św. elementów niezgodnych z liturgią, przed wszelkimi „udziwnieniami” wymyślonymi przez księży w sobotni wieczór. Zaznaczył, że szczególnie nie do przyjęcia są tańce wykonywane podczas Mszy św., gdyż odciągają one uwagę wiernych od modlitwy. – Ludzie przychodzą na Mszę św. nie dla rekreacji, ale by adorować Boga, oddawać Mu chwałę i dziękować, prosić o przebaczenie grzechów, a także by zanosić prośby o dobra duchowe i doczesne – podkreślił hierarcha.

Źródło: CWN, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.