Kard. Bagnasco: ”z papieżem zawsze i bezwzględnie”
2009-03-25 00:00:00
Nigdy nie zgodzimy się na to, aby papież – w mediach czy gdziekolwiek indziej – „był ośmieszany czy obrażany” – powiedział kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący episkopatu Włoch, otwierając w Rzymie obrady wiosennej sesji rady stałej.
Wiele uwagi w swym przemówieniu hierarcha poświęcił listowi, jaki Benedykt XVI wystosował do biskupów świata na temat zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Oświadczył, iż bez trudu „dostrzec można w inicjatywie papieża działanie Ducha Bożego, który ukazuje plany serc i potrafi czerpać największe dobro nawet z sytuacji najbardziej szorstkich i godnych pożałowania”.
Kardynał skrytykował próby wmówienia papieżowi „tego, czego on z całą pewnością nie mówi”, podkreślając, że „znacznie lepiej utożsamić się z najlepszą tradycją naszego katolicyzmu: być z papieżem, zawsze i bezwzględnie”.
Przewodniczący włoskiego episkopatu ustosunkował się również do polemiki, jaką wywołała wypowiedź Benedykta XVI na temat prezerwatyw i walki z AIDS. Jego zdaniem polemiki te nie miały żadnej racji bytu. – Nie uszło naszej uwadze, że nie ograniczono się w tym przypadku do wolnego sprzeciwu, posuwając się do ostracyzmu, który przekracza nawet świeckie kanony. Ośmieszenie i wulgarność nie będą nigdy należeć do cywilizowanego słownictwa i spadają na tych, którzy się nimi posługują – mówił kard. Bagnasco.
Wyraził przekonanie, że napiętnowane wydarzenia są owocem „typowej dla naszych czasów sekularyzacji”.
Jego zdaniem „liczne przejawy zapowiadają, iż przełom kulturowy, którego jesteśmy świadkami, zaczyna nabierać charakteru prawdziwej cezury”.
– Kto w przeszłości obawiał się wojny cywilizacji... dziś ma przed sobą całkowicie odmienną sytuację i niekoniecznie trudniejszą do opisania: stają naprzeciw siebie zasadniczo dwie kultury odwołujące się do korzystania z rozumu. W centrum ich obu – jak zawsze – znajduje się specyficzna odpowiedź na pytanie o człowieka. Wynikają stąd dwie odmienne i pod wieloma względami przeciwstawne wizje antropologiczne. Z jednej strony mamy kulturę, która uważa człowieka za rzeczywistość odróżniającą się od reszty natury na mocy czegoś, czego nie da się sprowadzić do samej materii. Coś, co jest jakościowo odmienne i co stanowi źródło jego wartości i podstawę jego godności... Z drugiej strony natomiast wyraża się kulturę, dla której podmiot ludzki jest zwykłym wytworem ewolucji wszechświata, włącznie ze swą samoświadomością. Jako rezultat nie zakończonego nigdy procesu ewolucji człowiek miałby być jedynie segmentem historii, to znaczy oderwanym od jakiegokolwiek stałego i wspólnego wszystkim ludziom fundamentu ontologicznego, pozbawionym więc pewnych i uniwersalnych etycznych punktów odniesienia” – powiedział przewodniczący włoskiego episkopatu.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.