Kard. Barragan: laboratorium bez oratorium równa się krematorium

2008-09-12 00:00:00

Badania naukowe pozbawione odniesień moralnych i religijnych doprowadzą do zagłady człowieka podobnej do tej z czasów krematoriów – stwierdził dobitnie w piątek w Gdańsku przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragan.

W wykładzie otwierającym XI Europejski Kongres Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich watykański hierarcha zauważył, że „dominuje w nim „subiektywizm, czyli każdy robi to, na co ma ochotę, a normą zachowań jest konsensus większości”, zaś „w badaniach naukowych liczą się tylko koszty i korzyści”.

Dlatego potrzeba wiedzy dotyczącej wartości fundamentalnych, aby przeciwstawić się nowym zagrożeniom – mówił meksykański kardynał. Dodał, że badania naukowe powinny być podporządkowane wartościom moralnym wyrosłym z religii chrześcijańskiej, gdyż – jak zauważył obrazowo – „laboratorium bez oratorium równa się krematorium, równa się Auschwitz”.

Kard. Barragan opowiedział się za stworzeniem w dobie globalizacji obowiązującej dla całego świata bioetyki, gdyż – jak przekonywał – „mamy różne systemy wartości, które sprawiają, że wymiana między ludźmi jest bogatsza, ale jednocześnie trzeba wypracować coś wspólnego”.

Celem jest zawsze godność człowieka, a wolność jest związana z odpowiedzialnością – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W rozpoczętym w czwartek kongresie biorą udział lekarze, prawnicy i duchowni z wielu krajów, którzy zastanawiają się nad wyzwaniami współczesnej biomedycyny. Uczestnicy konferencji dyskutują o etycznych, medycznych i prawnych problemach dotyczących badań prenatalnych, ustalania granic leczenia podtrzymującego ludzkie życie, transplantacji, sztucznego zapłodnienia metodą in vitro, a także dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.