Kard. Bertone: wspieranie rodziny leży w interesie społecznym

2009-02-11 00:00:00

Do prowadzenia polityki zdecydowanie bardziej prorodzinnej zachęcił kard. Tarcisio Bertone ambasadorów krajów Unii Europejskiej akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Watykan pragnie dopomóc w różnych dziedzinach, wspierając życie i rodzinę – zapewnił najbliższy współpracownik Benedykta XVI.

Watykański sekretarz stanu podkreślił, iż stabilność rodziny ma istotne znaczenie dla budowania zwartości i stabilności społecznej. W tym kontekście niezbędne jest wsparcie dla trwałego małżeństwa kobiety i mężczyzny, które daje społeczeństwu znacznie więcej niż związki nieformalne czy model samotnej matki. Chodzi o lepsze możliwości wychowawcze, lepszą frekwencję w szkole, czy rezultaty nauki. Ponadto należy zauważyć znacznie lepszą możliwość sukcesu zawodowego, mniejszą możliwość przestępczości, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Nie można pomijać takich czynników jak zdrowie psychofizyczne dzieci i rodziców oraz mniejsze zagrożenie depresją. - Wsparcie dla zdrowej rodziny, budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny leży w interesie społecznym – stwierdził purpurat.

Kard. Bertone nawiązał do zjawiska zmniejszenia się płodności i starzenia się mieszkańców naszego kontynentu. Powoduje to napięcia społeczne oraz załamanie się systemów bezpieczeństwa społecznego czy ubezpieczeń zdrowotnych. Purpurat podkreślił głęboką niesprawiedliwość finansowania europejskiego modelu społecznego kosztem przyszłych pokoleń, wzywając do pobudzania i szanowania solidarności międzypokoleniowej.

Watykański sekretarz stanu wyjaśnił motywy, jakimi kieruje się Stolica Apostolska na forum międzynarodowym przeciwstawiając się atakom na życie i rodzinę. - Miłość do rodziny i uznanie jej roli sprawiają, że odrzucamy próby redefinicji praw człowieka w imię domniemanej walki z dyskryminacją – stwierdził kard. Bertone spotykając się z ambasadorami krajów Unii Europejskiej przy Watykanie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.